Sušené houby mohou snadno podlehnout zkáze. Několik listů zabrání vlhkosti i náletům škůdců
Letošní houbařská sezóna byla v mnoha ohledech výjimečná. Růstu hub přálo počasí, některé druhy se objevovaly ještě v pozdním podzimu. Lesní plody většina houbařů zavařila nebo nasušila. Právě druhý způsob je oblíbený, protože nabízí možnost jejich použití do polévek, do omáček nebo pod maso. Ale jak zajistit, aby houby nenavlhly nebo nezplesnivěly? Pomůže jednoduchý trik!
Nejoblíbenější metoda skladování
Pravá houbovka v zimě zahřeje, k tomu zahřeje u srdce při vzpomínkách na toulání lesem, o to víc, když venku fouká vítr a padá sníh. Sušené houby patří k základním ingrediencím, které nesmí v žádné kuchyni chybět, protože se z nich dají vykouzlit výtečné pokrmy. Sušení je jednou z nejpopulárnějších metod, jak uchovat zásoby hub na zimu nebo do doby, než porostou čerstvé. Houby chutnají delikátně v teplých pokrmech, umí dodat patřičné aroma masu i omáčkám.
Pozor na vodu
A jak sušit houby po sběru? Musí se roztřídit na druhy, které je možné sušit, a naopak ty, které se hodí spíše na zavaření v kyselém nálevu. Vždy se musí pečlivě očistit od nečistot, jehličí a zbytků hlíny, zásadně se nesmí omývat vodou, čistí se pouze nožem. Sušit se mohou na sítech nebo na pergamenovém papíře na suchém a dobře větraném místě, někteří houbaři mají osvědčený způsob sušení v troubě nebo v mikrovlnce, lze použít taktéž profesionální sušičku.
Bobkovým listem proti vlhkosti i molům
Usušené houby se vkládají do papírových sáčků, vhodnější jsou zavařovací sklenice s pevným víčkem, které se ukládají do suchého a chladnějšího skladu. I ve sklenicích ale mohou sušené plody absorbovat vlhkost a zplesnivět, jak tedy zajistit, aby k tomuto jevu nedošlo? Dobře poslouží bobkové listy. Dva až tři listy se vloží do sklenice asi na týden, poté se vyjmou a rozloží se mezi sklenice. Tímto způsobem se zamezí vstřebávání vlhkosti, nadto vůně vavřínu odpudí potravinové moly i další hmyz.
Zdroj: https://www.healthline.com/health/5-possible-uses-for-bay-leaf