Sůl nad zlato: její jedinečné účinky v domácnosti i kosmetice využívají lidé po celém světě

Sůl nad zlato: její jedinečné účinky v domácnosti i kosmetice využívají lidé po celém světě

Sůl je často označována jako bílé zlato. Existuje snad od počátku věků a používá se hlavně na dochucení pokrmů v kuchyni. Ukázalo se, že se dá využít i jinými způsoby, dříve například sloužila jako platební prostředek. Dnes ji najdete nejen v kuchyni, ale používá se do kosmetických přípravků nebo na stavební účely. My si ukážeme, jakými způsoby se dá ještě využít.

S pomocí soli se zbavíte skvrn nebo zabráníte požáru

Sůl můžete kromě dochucení polévek nebo omáček použít v kuchyni i jinak. Prodlouží totiž trvanlivost žlutých sýrů. Neobjeví se na nich plíseň a vy si je tak můžete vychutnat o něco déle, než je běžné. Účinnost již byla potvrzena, takže se nemusíte ničeho bát. Sůl zabrání také tomu, aby vám ovoce a zelenina zčernaly. Před vařením je dejte do mírně osolené vody a budete mít jistotu, že bude křupavá a chutná.

Mohlo by vás zajímat:  Připálená žehlička je pro oblečení pohroma. Snadno a rychle ji vyčistí osvědčené prostředky

Sůl v kuchyni využijete také v případě, že se vám vznítí tuk na pánvi. V tu chvíli stačí jen sůl na pánev nasypat a máte po problému. Přeruší se tím přívod kyslíku a zabráníte tomu, aby se oheň rozšířil i na ostatní místa v kuchyni. Sůl je známá hlavně tím, že odstraňuje skvrny. Poradí si s krví i vínem. Poškozené látky stačí jen namočit do vody se solí a nechat chvíli působit.

Zdroj obrázku: Freepik

Obyčejná sůl zajistí lesk nábytku a vyčistí také žehličku

Nevzhledné skvrny na nábytku? I tady vezměte sůl a namíchejte ji s vodou tak, aby vznikla hustá pasta. Tou otřete skvrny na nábytku a po zaschnutí ještě konzervujte voskem. Díky tomuto triku bude nábytek vypadat jako nový, i když ho máte již několik let doma. Sůl pomůže vyřešit také problémy s dřezem. Jestli se vám často ucpává, není nic jednoduššího než odtok posypat solí a zalít vroucí vodou. Zbavíte se nejen nečistot, které zabraňují protékání vody, ale navíc i nepříjemných pachů.

Mohlo by vás zajímat:  Po příchodu skončí obvykle na rohožce, přitom nejen v zimě boty vyžadují větší péči, aby sloužily, jak mají

Sůl si hravě poradí také s čištěním žehlicí plochy. Jestli při žehlení zjistíte, že na oblečení zůstávají skvrny, použijte k čištění sůl. Tu nasypte na kousek papíru a ten přežehlete, dokud nebude povrch hladký. Sůl, hlavně ta mořská, se používá v kosmetickém průmyslu už řadu let. S její pomocí se zbavíte například zápachu z rukou, můžete si připravit také domácí peeling, který odstraní odumřelou pokožku.

Zdroj: https://www.today.com/home/surprising-uses-salt-i220519
Přidat na Seznam.cz