Sůl je nepostradatelná v kuchyni, málokdo však zná tajemství jejích účinků jinde

Sůl je součástí každé domácnosti. Na druhou stranu ale většina lidí netuší, že ji lze využít i jinde v domácnosti. Sůl nám prokáže laskavost nejen v jídle, ale i při každodenním úklidu. Dokáže odstranit skvrny nebo osvěžit vzduch. Prozradíme vám, jak na to.

Odstraní odolné skvrny

Sůl dokáže odstranit i odolné skvrny, jako jsou ty od červeného vína. Nebo také od červené řepy či krve. Nejefektivněji funguje na čerstvých skvrnách. Rozlitou tekutinu je třeba ne třením, ale poťukáváním vysušit a poté na ni nasypat sůl, která absorbuje veškerou vlhkost. Solí nešetřete. Poté namočte látku na půl hodiny do vody, přeperte a dejte vyprat do pračky.

Zdroj obrázku: Freepik

Vyčistí koberce

Sůl je skvělým pomocníkem při čištění koberců. Také dokáže koberce osvěžit a dodat jim jejich ztracenou barvu. Na zašlý koberec nasypte sůl a nechte přes noc působit. Ráno sůl vysajte či vytřepte a máte hotovo.

Prkénka jako nová

Dřevěná prkénka jsou praktická a přirozená, ale bohužel rozesychají a praskají. Do prasklin zalézají zbytky jídla a začínají se zde množit bakterie. Proto je velmi důležité prkénka pravidelně čistit. Jednoduše namočte desku vodou a posypte solí. Nechte půl hodiny působit a poté desku přetírejte rozkrojeným citronem.

Mohlo by vás zajímat:  Usnadněte si nekonečné drhnutí trouby. S těmito triky to půjde snadno a rychle

Spálené hrnce

Občas se stane, že spálíme hrnec. Jenže jeho drhnutí je opravdu noční můra. Jediné, co byste měli udělat, abyste v hrnci nenechali ruce, je nalít trochu vody a nasypat sůl. Nechte tekutinu v hrnci odležet přes noc. Poté přiveďte k varu a jednoduše umyjte.

Zdroj obrázku: Freepik

Vlhkost

Sůl dokáže absorbovat vlhkost a zatuchlé pachy. Takže vám pomůže osvěžit například šatní skříně, kuchyňské skříňky nebo koupelnu. Jediné, co musíte udělat, je nasypat sůl do misky a umístit ji do zapáchajícího či vlhkého prostoru.

Bílé záclony

Jestliže se vám podařilo zaprat záclony, použijte sůl, která zašedlé záclony opět vybělí. Záclony namočte do třech litrů vody se čtyřmi lžícemi soli. Nechte působit a poté vyperte. Také stojí za to, přidat do pračky s barevným prádlem lžíci soli, aby oblečení neztratilo původní barvu.

Zdroj: https://www.tasteofhome.com/article/cleaning-with-salt-20-must-know-hacks-for-a-clean-house/
Přidat na Seznam.cz