Spoon And Heap Of Salt On The Table

Sůl je nepostradatelná v kuchyni, málokdo však zná tajemství jejích účinků jinde

Sůl je součástí každé domácnosti. Na druhou stranu ale většina lidí netuší, že ji lze využít i jinde v domácnosti. Sůl nám prokáže laskavost nejen v jídle, ale i při každodenním úklidu. Dokáže odstranit skvrny nebo osvěžit vzduch. Prozradíme vám, jak na to.

Odstraní odolné skvrny

Sůl dokáže odstranit i odolné skvrny, jako jsou ty od červeného vína. Nebo také od červené řepy či krve. Nejefektivněji funguje na čerstvých skvrnách. Rozlitou tekutinu je třeba ne třením, ale poťukáváním vysušit a poté na ni nasypat sůl, která absorbuje veškerou vlhkost. Solí nešetřete. Poté namočte látku na půl hodiny do vody, přeperte a dejte vyprat do pračky.

Mohlo by vás zajímat:  Zápach v lednici eliminují osvědčené prostředky, některé zlikvidují i škodlivé bakterie
Zdroj obrázku: Freepik

Vyčistí koberce

Sůl je skvělým pomocníkem při čištění koberců. Také dokáže koberce osvěžit a dodat jim jejich ztracenou barvu. Na zašlý koberec nasypte sůl a nechte přes noc působit. Ráno sůl vysajte či vytřepte a máte hotovo.

Prkénka jako nová

Dřevěná prkénka jsou praktická a přirozená, ale bohužel rozesychají a praskají. Do prasklin zalézají zbytky jídla a začínají se zde množit bakterie. Proto je velmi důležité prkénka pravidelně čistit. Jednoduše namočte desku vodou a posypte solí. Nechte půl hodiny působit a poté desku přetírejte rozkrojeným citronem.

Mohlo by vás zajímat:  Zápach z lednice nabádá k důslednému vyčištění, pomohou i pohlcovače pachů

Spálené hrnce

Občas se stane, že spálíme hrnec. Jenže jeho drhnutí je opravdu noční můra. Jediné, co byste měli udělat, abyste v hrnci nenechali ruce, je nalít trochu vody a nasypat sůl. Nechte tekutinu v hrnci odležet přes noc. Poté přiveďte k varu a jednoduše umyjte.

Zdroj obrázku: Freepik

Vlhkost

Sůl dokáže absorbovat vlhkost a zatuchlé pachy. Takže vám pomůže osvěžit například šatní skříně, kuchyňské skříňky nebo koupelnu. Jediné, co musíte udělat, je nasypat sůl do misky a umístit ji do zapáchajícího či vlhkého prostoru.

Mohlo by vás zajímat:  Profesionální kuchaři si zakládají na kvalitním výběru nožů. Některé se hodí i do běžné kuchyně

Bílé záclony

Jestliže se vám podařilo zaprat záclony, použijte sůl, která zašedlé záclony opět vybělí. Záclony namočte do třech litrů vody se čtyřmi lžícemi soli. Nechte působit a poté vyperte. Také stojí za to, přidat do pračky s barevným prádlem lžíci soli, aby oblečení neztratilo původní barvu.

Zdroj: https://www.tasteofhome.com/article/cleaning-with-salt-20-must-know-hacks-for-a-clean-house/
Přidat na Seznam.cz