Málo i hodně tekutin lidskému tělu škodí, nalezení optimální rovnováhy není jednoduché

Že dostatečný přísun tekutin je pro udržení fyzické i psychické pohody zásadní, není žádná novinka. Rady odborníků však poukazují pouze na tato fakta, ovšem praktické tipy, jak tělu doporučené množství vody zajistit tak, aby z přijaté vody vytěžilo maximum.

V souvislosti s příjmem tekutin, konkrétně čisté vody, která je nejideálnějším zdrojem hydratace, je spojena celá řada zdravotních benefitů. Mezi ně patří vyplavování toxinů, vyrovnávání hormonální rovnováhy či zpomalování stárnutí organismu. S tím souvisí také stav pokožky a vlasů. Dostatečná hydratace tělesného systému má příznivý vliv také na metabolismus, čímž dochází ke snazšímu udržení optimální váhy.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Viditelné změny

Na množství přijatých tekutin závisí veškeré tělesné procesy. Při optimální hydrataci dochází k viditelným změnám v podobě posílení pokožky. Právě v ní je obsaženo 20 % veškeré vody. Ty zajišťují její pevnost, pružnost a celkový vzhled. Podobné účinky má dodržování pitného režimu také na stav vlasů, které jsou v návaznosti na to lesklejší, pevnější a lépe rostou.

K čemu dochází při dehydrataci?

Pokud do svého těla dostatek vody nedodáváme dlouhodobě, absence této životadárné tekutiny se projeví nejprve na stavu pokožky. Na ní mohou vznikat suchá místa. Přirozeně trpí také vlasy – snáze se lámou a ztrácí lesk. Postupně dochází také ke zpomalování detoxikace těla a trávení potravy. Výrazně klesá také množství energie.

Mohlo by vás zajímat:  Na ucpaný odpad je nejlepší prevence, stojí pár korun a čištění odpadu nebude nutné dlouhé roky
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jak na pitný režim?

I zde platí, že každé tělo je jiné. Pro optimální příjem tekutin je třeba brát v potaz individuální potřeby a životní styl. Významnou roli zde hraje množství pohybu spolu s vnějšími podmínkami, kam patří venkovní teploty a množství vlhkosti ve vzduchu. Ideální množství tekutin lze odvodit také od hmotnosti – 30 ml vody na každý kilogram váhy. 

Hydratace je, dle slov odborníků, na stejné úrovni jako vyvážená strava. Tolik potřebné tekutiny je koneckonců možné tělu dodat také v rámci ní. 

 

Přidat na Seznam.cz