Starší pokojové rostliny není nutné vyhazovat. Stačí jim vdechnout nový život

Starší pokojové rostliny není nutné vyhazovat. Stačí jim vdechnout nový život

Když květiny v květináčích začnou stárnout a ztrácet na kráse, nemusíte je vyhazovat. Můžete je použít k pěstování nových, mladých rostlin. Co budete potřebovat? V první řadě ostrý nůž pro řezání listů nebo oddělení hustého kořenového pletiva. Dále plastové kelímky od jogurtu nebo zmrzliny s malými otvory na dně.

Připravte si vhodnou zeminu

Dále si připravte substrát. Většina rostlin se spokojí s univerzální zeminou. Abyste ji trochu odlehčili, promíchejte ji s pískem ve stejném poměru. Azalky a kamélie potřebují trochu kyselejší zeminu. Dále se vám bude hodit čisté živočišné nebo aktivní uhlí, které chrání rostlinu před bakteriemi, a speciální přípravek pro rychlejší zakořenění zelených řízků.

Mohlo by vás zajímat:  Střepy a další odpad nepatří do popelnice, poslouží jako bezplatný základ designové zahrádky

Silné a vzrostlé rostliny lze množit několika způsoby. Nejjednodušší je rozdělení rostliny na několik menších. Nejprve rostlinu vydatně zalijte, po dvou až třech hodinách ji vyjměte z květináče a prsty, případně nožem rozdělte kořenový bal na menší kousky. Hrudky hlíny jemně oddělte a rozesaďte do samostatných kelímků.

Zdroj obrázku: Freepik

Popínavé rostliny oddělte až po zakořenění

Popínavé rostliny můžete rozmnožit zasazením oddenku do hlíny. Až se vytvoří kořeny, oddělte ho od mateřské rostliny. Z celého listu můžete rozmnožit například begonie. Odříznutý list ponořte do zakořeňovacího prostředku a pak zasaďte do zeminy. Fikus, monsteru, oleandr nebo rozmarýn rozmnožíte odříznutím několikacentimetrového výhonku. Ze spodní poloviny odstraňte listy a zasaďte do země.

Mohlo by vás zajímat:  Správně vybraná odrůda okurek zajistí lahodné plody, které nebudou hořké

Juku omladíte rozřezáním kmene na deseticentimetrové kousky. Spodní plochu ponořte do zakořeňovacího prostředku a druhou potřete aktivním uhlím. Zasaďte do hloubky pěti centimetrů. Papriky nebo pupalky se množí ze semínek. Nechte je oschnout na teplém místě a následně je zasaďte do země. Nakonec pokud chcete množit papyrus, odřízněte zelený chochol s kouskem stonku, listy nakrájejte na polovinu a sazenici dejte do nádoby tak, aby byla ponořená polovina zelené části.

Zdroj: https://www.homesandgardens.com/news/how-to-revive-flowers-and-plants-222169
Přidat na Seznam.cz