Správně vybraná odrůda okurek zajistí lahodné plody, které nebudou hořké

Správně vybraná odrůda okurek zajistí lahodné plody, které nebudou hořké

Okurky jsou ceněné pro svoji osvěžující chuť, nutriční hodnotu a další vlastnosti. Můžete je pěstovat na své zahradě nebo v květináčích na balkóně. Jak a kdy zasadit okurky a jaké odrůdy si vybrat?

Doporučované odrůdy

Okurky by měly mít jemnou chuť, aby se hodily do různých jídel. Mají však přirozenou tendenci být hořké. Někteří lidé je doporučují loupat od tenčího konce a opláchnout škrabku nebo nůž pokaždé, když sloupnete jednu část. Nejlepší je však jednoduše zvolit odrůdy, které jsou odolnější vůči hořkosti. Jedná se o okurky s označením F1, které jsou zároveň vytrvalé a odolné. Vznikly vzájemným křížením mnoha dalších odrůd, a protože jsou okurkami v první generaci, soustředí v sobě ty nejlepší vlastnosti.

  • Lider F1 – Raná odrůda střední velikosti s vysokou odolností. Vhodná ke konzervování.
  • Soplica F1 – Středně raná odrůda s vynikající chutí a odolností vůči plísňovým onemocněním. Plody mohou být kyselé.
  • Paris F1 – Odrůda dozrávající od července do září. Hodí se do salátů i ke konzervování.
  • Caesar F1 – Odrůda středně raná, která je skvělá pro moření a konzervování.
Mohlo by vás zajímat:  Mravenci mohou ovocné stromy úplně zničit. Před katastrofou ochrání úrodu jednoduchá past
Zdroj obrázku: Freepik

Potřebují teplo a humus

Není nijak obtížné vysazovat okurky, ale musíte přesně trefit termín a zvolit správný způsob pěstování. Buď můžete zasít semena rovnou do země, nebo do ní přesadit sazenice. Semena do květináče pro předpěstování se vysévají v dubnu. Do země by se sazenice měly přesadit, když mají dva listy a venkovní teplota se pohybuje kolem 12–16 °C, většinou to bývá ve druhé polovině května, kdy už nehrozí rizika mrazu. Po vysetí pokryjte semena agrotextilií, která zajistí správnou teplotou pro klíčení. Budou-li se okurky plazit po zemi, nechávejte mezi nimi metrové mezery, na podpěrách stačí 0,5 metru. Sejte nebo sázejte na teplé, prosluněné místo do humusovité půdy.

Zdroj: https://www.gardenfundamentals.com/grow-cucumbers-bitterness/
Přidat na Seznam.cz