Střepy a další odpad nepatří do popelnice, poslouží jako bezplatný základ designové zahrádky
Pro zahrádkáře je jaro ještě v nedohlednu a lidem z bytů chybí kousek té své přírody pořád. Není ale nic jednoduššího, než si udělat takovou malou zahrádku pro potěšení oka i srdce doma. Nemusí se Vám doma všude válet květináče. Mnohem hezčí a jednodušší na péči je sesadit několik rostlinek k sobě do mini zahrádky.
Základem je použít vhodnou nádobu
Vhodnou nádobou se především myslí nádoba, ve které se budou květiny cítit dobře. Nesmí být moc malá, aby měly dostatečný prostor na kořeny. Zároveň ale nesmí být moc velká, aby nedošlo k úhynu rostlin. Když sesadíte rostliny k sobě, měly by mít z každé strany cca 1 cm volného prostoru. Zamyslete se také nad tím, v čem budou vaše rostlinky vypadat dobře, nemusí se jednat jen o květináče. Zkuste využít třeba:
- nepoužívané akvárium
- mísu
- zavařovací lahev
Nevyhazujte ani střepy z rozbitého keramického květináče nebo nádobí, mohou se Vám ještě hodit. Pokud doma najdete různé panáčky, zvířátka, barevný písek, kamínky šišky, zvažte, jestli byste jim nenašli využití.
A jak na vlastní výsadbu, aby zahrádka vypadala zajímavě?
V první řadě naplňte nádobu hlínou a rozmyslete si umístění rostlin. Až zasadíte kytky, přichází čas na Vaše kreativní já. Nyní si projděte, co všechno máte do zahrádky k dispozici a co by se v ní vyjímalo. Co třeba rozmístit do zahrádky pro oživení zvířátka? Nebo naopak dáváte přednost přírodním materiálům, použijete kamínky, klacíky a kůru? Velmi dobře také vypadá několik rozbitých keramických květináčů nad sebou, ze kterých lze vytvořit úsporná zahrádka do patra.
Malé upozornění na závěr
Vždy vybírejte takové rostliny, které jsou vhodné do Vašich podmínek. Nejprve si řekněte, kam chcete nádobu s květinami umístit a podle toho volte vhodné rostliny. Sesazujte dohromady jen takové rostliny, které mají nejenom stejné nároky na světlo, ale také na zálivku – nelze sesadit rostlinu vyžadující neustále vlhkou půdu s něčím, jako je kaktus nebo sukulent.