Stálezelené rostliny a jehličnany potřebují v zimě péči. Nedostatek vody je může zničit
Většina stromů a keřů má v zimě holé větve bez listů a jehličí. Potěšení nám v tomto období dělají jehličnany a stálezelené listnaté rostliny. Péči o ně ale obvykle zanedbáváme a ztěžujeme jim šanci přežít. Jak o ně pečovat během zimy?
Kryt zajistí ochranu
Na podzim rostliny v zahradách shazují listy a připravují se tak na blížící se mrazy. Omezují či zastavují fyziologické procesy, aby přežily. Existují ale také stálezelené exempláře. Patří mezi ně jehličnany, kterým musíte věnovat náležitou péči. Pravidelně je zavlažujte. Zakryjte rostliny, a to nejlépe bílou agrotextilií. Kryt chrání větve před zlomením pod tíhou vrstvy sněhu a zároveň zabrání jejich nadměrnému vysychání během slunečných dnů.
Riziko sucha
Obrovskou hrozbou pro jehličnany je nedostatek pravidelného zavlažování. Stálezelené rostliny potřebují zálivku po celý rok, jinak jim hrozí jev zvaný fyziologické sucho. Všimli jste si, že jehličnany v zahradě začínají po zimě hnědnout a ztrácet jehličky a listnatým stálezeleným rostlinám dominují holé větve? Příčinou bývá fyziologické sucho. Rostlina vyčerpala zásoby vody do jehliček či listů a kvůli zmrzlé zemi nemohou kořeny doplnit dostatečné zásoby pro přežití.
Tento proces urychlují dny s teplotou nad nulou, studený vzduch a vysušující vítr. Rostliny ztrácejí sílu. Proces probíhá už během zimy, ale výsledek vidíte až na jaře, kdy se spouští fyziologické procesy a obnova růstu. Zvláště citlivé na vysušení v zimě jsou tisy, jedle, cypřiše, zimostrázy, z listnatých rostlin azalky a rododendrony.
A co zálivka?
Zalévejte rostliny pravidelně během dnů s teplotami nad nulou. Provádějte to úzkým proudem vody do hlubších vrstev půdy, abyste nenamočili nadzemní části. Proveďte i mulčování, které pomáhá udržet správné pH půdy, chrání před prudkou změnou teplot a zpomaluje proces odpařování vody z půdy.
Zdroj: https://www.altums.com/resource/5-tips-protect-evergreens-winter/