Man Chopping Wood With Chainsaw

Piliny lze zužitkovat jako hnojivo, mulč nebo ochranu před slimáky

Ten, kdo vlastní rodinný dům se zahradou, chatu nebo pouze pozemek se zahrádkou, se musí o tento pozemek starat. Většinou se tak jedná o péči o rostliny, sekání trávníku, vytrhávání plevele, ochranu před škůdci atd. Někdy nastane i chvíle, kdy je potřeba pokácet strom nebo ořezat větve. Tím, jak je zpracováváme, vzniká okolo odpad zvaný piliny. Piliny mnoho lidí vyhodí, aniž by si uvědomovali, jaký poklad se v nich skrývá. Piliny můžete také použít jako stelivo, pokud chováte hlodavce nebo jiná zvířata.

Mohlo by vás zajímat:  Popraskaná omítka vyžaduje rychlý zásah. Po opravě bude znovu jako nová

Piliny

Mělo by být každému jasné, že ne všechny piliny jsou vhodné. Použijte pouze piliny z přírodních stromů, nikoliv z nábytku, který byl chemicky ošetřen. Nesmíte také zapomenout na to, že některé stromy obsahují látku zvanou juglon. Tato látka brzdí růst některých exemplářů, většinou se nachází v:

  • ořešáku královském,
  • ořešáku černém,
  • olši,
  • kobylce černé.

Piliny z těchto dřevin je nutné nechat kompostovat několik měsíců předtím, než se je rozhodnete použít.

Zdroj obrázku: Freepik

Hnojivo

Piliny najdou uplatnění jako hnojivo. Nemusíte tak zbytečně utrácet za syntetické přípravky v obchodech. Piliny jsou skvělým zdrojem humusu. Pro to, abyste je použili, je budete muset kompostovat. Tento proces trvá až 12 měsíců, pro zrychlení lze použít dusíkaté hnojivo. Po pár měsících tento typ hnojiva můžete přidat do půdy pro zlepšení její struktury nebo jimi posypete rostliny. Výsledkem budou silnější kořeny a lepší vstřebávání živin, které povede k bujnému růstu.

Mohlo by vás zajímat:  Sněhová nadílka zasypala střechy. Vrstvu sněhu je nezbytné pravidelně odklízet

Mulčování

Jehličnaté piliny se hodí pro pěstování rododendronů, azalek, borůvek a brusinek. Kompostované piliny jsou zase ideální pro zahradní jahody nebo lesní jahody. Navíc taková vrstva ochrany výrazně předchází vzniku plísně šedé.

Slimáci

Každý zná tyto nenasytné tvory. Ačkoliv působí neohrabaným a pomalým dojmem, dokážou na zahradě vytvořit takovou paseku, že se nebudete stačit divit. Nemusíte volit radikální řešení, stačí nasypat piliny u plodin a věřte, že původní cíl cesty rychle změní. Pohyb na tomto povrchu je pro ně výraznou komplikací.

Zdroj: https://gardening.org/14-uses-for-sawdust-in-the-garden-with-tutorials/
Přidat na Seznam.cz