Šetřit se dá chytře a začít můžete rovnou v kuchyni. I malé změny hodně znamenají

Šetřit se dá chytře a začít můžete rovnou v kuchyni. I malé změny hodně znamenají

V předvánoční čas se hodí vědět, jak se dá ušetřit v kuchyni. Čeká vás spousta vaření, pečení a uklízení a během toho můžete přemýšlet, jakými způsoby se dá ušetřit právě při těchto činnostech. Musíte si osvojit nějaké změny, které pomohou k tomu, že budete mít menší výdaje za elektřinu i vodu. Jaké to jsou?

Zkuste vařit ekonomicky a výhodně

Jako první byste se měli zaměřit na sporák. Je nutné ho umývat po každém vaření, abyste se zbavili nejen mastných nečistot, ale také připálenin. Zejména to platí u sklokeramické desky, kde se často zbytky vyskytují. Ovlivňují pak další vaření, které může být o něco dražší než to předchozí. Vyplatí se tak varnou desku umývat pokaždé, co v kuchyni všechno dokončíte. Vyčistěte také dno nádoby, ve které budete vařit – dříve se do ní dostane teplo a tím zase ušetříte.

Mohlo by vás zajímat:  Tipy, jak ušetřit při používání elektrického sporáku

Používejte hrnce a pánve a plotýnky, které se k sobě hodí. Je zbytečně dávat malý hrnec na velkou plotýnku, protože tím se spotřebuje spousta energie, která může být využitá ještě jinde. Jestli máte doma troubu, která má horkovzdušný program, nemusíte ji předem zahřívat, jak je zvykem. Také ji můžete několik minut před ukončením pečení vypnout, protože teplo bude působit ještě nějaký čas. Tím se dají ušetřit i desítky procent energie.

Zdroj obrázku: Freepik

Teplé jídlo nechte vychladnout a vypínejte vodu

Uvařené jídlo nikdy nedávejte ještě teplé do lednice. Musela by chladnutím spotřebovat více energie, než je nutné, a je to zcela zbytečné. V kuchyni můžete ušetřit hlavně za vodu. Nádobí nikdy nemyjte pod tekoucí vodou, myčku zapínejte, až když je naplněná, stejně jako pračku. Ušetříte tím nejen vodu, ale také mycí prostředky.

Mohlo by vás zajímat:  „Méně je více“ platí u topení dvojnásob. Správně nastavený stupeň na radiátoru ušetří peníze

Dávejte si pozor, abyste zbytečně v kuchyni neucpali například odpady. Nelijte do dřezu nic, co do něj nepatří. Lednice byste měli mít úspornou, abyste co nejvíce peněz uspořili, a dávejte do ní potraviny tak, aby vám vydržely dlouho a nekazily se. Kontrolujte v ní také teplotu, v lednici by měla být kolem sedmi stupňů, v mrazáku je ideální teplota -18. Každý stupeň jinak pak znamená vyšší spotřebu energie.

Zdroj: https://www.livingonadime.com/save-money-kitchen/
Přidat na Seznam.cz