„Méně je více“ platí u topení dvojnásob. Správně nastavený stupeň na radiátoru ušetří peníze

Ceny energií drtí rodinné rozpočty, přesto mnoho lidí vůbec netuší, jakým způsobem funguje vytápění pomocí radiátorů a proč nestačí jen otočit hlavici na nejvyšší možný stupeň. Správné nastavování teploty ušetří peníze, navíc bude v místnosti příjemně bez nežádoucích výkyvů. Co značí čísla na radiátorovém termostatu a jak správně nastavovat hlavici s číselníkem? Nechte si poradit a nebudete muset řešit vysoké nedoplatky!

Termostat na radiátoru

Radiátory s termostatickými hlavicemi se instalují v domech s centrálním i samostatným vytápěním. Na hlavici jsou vyznačená čísla od 0 do 5, namísto nuly se občas objevuje sněhová vločka. V některých zemích mají na hlavicích namísto čísel teplotu. Pomocí otáčení termostatického ventilu se reguluje průtok vody v radiátoru pomocí vnitřního měchu, který je naplněný kapalinou, voskem nebo plynem. Pomocí čísel se nastavuje teplota, každé číslo má jinou funkci, což se všeobecně málo ví.

Zdroj obrázku: Pixabay

Od vločky po pětku

Ventil je zcela uzavřen, když je hlavice nastavená na rysce se sněhovou vločkou nebo nulou. V rámci tohoto režimu nedojde k zamrznutí vody v systému radiátorů, protože je teplota udržována v rozmezí 6 až 8 stupňů Celsia. A co platí pro další čísla na hlavici?

  • Číslice 1 značí teplotu mezi 12 a 13 stupni Celsia, přičemž toto nastavení je vhodné pro garáže, haly nebo schodiště.
  • Číslice 2 určuje teplotu mezi 15 a 16 stupni Celsia, tyto teploty se hodí do ložnice pro lepší spánek.
  • Číslice 3 je s teplotami od 18 do 20 stupňů Celsia ideální pro nastavení v kuchyni, v obývacím pokoji nebo v jiných obytných místnostech.
  • Číslice 4 signalizuje teploty mezi 22 a 24 stupni Celsia, což je optimální pro dětské pokoje a koupelny.
  • Číslice 5 se nedoporučuje vůbec nastavovat, protože se jedná o rozmezí mezi 25 a 28 stupni Celsia.
Mohlo by vás zajímat:  Orchideje sluší každému parapetu. Při správné zálivce mohou kvést až 9 měsíců

Lepší výhřevnost na pětku? Ne!

Stejně jako se nedoporučuje zastiňovat radiátory záclonami nebo závěsy či stavět gauč přímo před topné těleso, není vhodné ani nastavení maximální možné teploty. Nedojde k vytopení na maximum rychleji, ale v místnosti se vytvoří nepříjemné teplo doprovázené vysušeným vzduchem. Vhodnější je ponechat termostat na stupni 2 a zvýšit jej po příchodu do místnosti na 3. Optimální nastavení je tedy na 3 při pobytu v místnosti, při odchodu do práce se doporučuje stáhnout ventil na 1, v noci na 2. Při větrání se musí otočit hlavicí na 0 nebo sněhovou vločku, aby nedocházelo ke zbytečným tepelným únikům.

Zdroj: https://www.traderadiators.com/blog/thermostatic-radiator-valve-numbers
Přidat na Seznam.cz