Thermostat

„Méně je více“ platí u topení dvojnásob. Správně nastavený stupeň na radiátoru ušetří peníze

Ceny energií drtí rodinné rozpočty, přesto mnoho lidí vůbec netuší, jakým způsobem funguje vytápění pomocí radiátorů a proč nestačí jen otočit hlavici na nejvyšší možný stupeň. Správné nastavování teploty ušetří peníze, navíc bude v místnosti příjemně bez nežádoucích výkyvů. Co značí čísla na radiátorovém termostatu a jak správně nastavovat hlavici s číselníkem? Nechte si poradit a nebudete muset řešit vysoké nedoplatky!

Termostat na radiátoru

Radiátory s termostatickými hlavicemi se instalují v domech s centrálním i samostatným vytápěním. Na hlavici jsou vyznačená čísla od 0 do 5, namísto nuly se občas objevuje sněhová vločka. V některých zemích mají na hlavicích namísto čísel teplotu. Pomocí otáčení termostatického ventilu se reguluje průtok vody v radiátoru pomocí vnitřního měchu, který je naplněný kapalinou, voskem nebo plynem. Pomocí čísel se nastavuje teplota, každé číslo má jinou funkci, což se všeobecně málo ví.

Mohlo by vás zajímat:  Jídelní stůl jako středobod jídelny: Jak vybrat funkční a estetický nábytek
Zdroj obrázku: Pixabay

Od vločky po pětku

Ventil je zcela uzavřen, když je hlavice nastavená na rysce se sněhovou vločkou nebo nulou. V rámci tohoto režimu nedojde k zamrznutí vody v systému radiátorů, protože je teplota udržována v rozmezí 6 až 8 stupňů Celsia. A co platí pro další čísla na hlavici?

  • Číslice 1 značí teplotu mezi 12 a 13 stupni Celsia, přičemž toto nastavení je vhodné pro garáže, haly nebo schodiště.
  • Číslice 2 určuje teplotu mezi 15 a 16 stupni Celsia, tyto teploty se hodí do ložnice pro lepší spánek.
  • Číslice 3 je s teplotami od 18 do 20 stupňů Celsia ideální pro nastavení v kuchyni, v obývacím pokoji nebo v jiných obytných místnostech.
  • Číslice 4 signalizuje teploty mezi 22 a 24 stupni Celsia, což je optimální pro dětské pokoje a koupelny.
  • Číslice 5 se nedoporučuje vůbec nastavovat, protože se jedná o rozmezí mezi 25 a 28 stupni Celsia.
Mohlo by vás zajímat:  Rekonstrukce bytu je velkou výzvou. Dobrý plán předejde zbytečným komplikacím

Lepší výhřevnost na pětku? Ne!

Stejně jako se nedoporučuje zastiňovat radiátory záclonami nebo závěsy či stavět gauč přímo před topné těleso, není vhodné ani nastavení maximální možné teploty. Nedojde k vytopení na maximum rychleji, ale v místnosti se vytvoří nepříjemné teplo doprovázené vysušeným vzduchem. Vhodnější je ponechat termostat na stupni 2 a zvýšit jej po příchodu do místnosti na 3. Optimální nastavení je tedy na 3 při pobytu v místnosti, při odchodu do práce se doporučuje stáhnout ventil na 1, v noci na 2. Při větrání se musí otočit hlavicí na 0 nebo sněhovou vločku, aby nedocházelo ke zbytečným tepelným únikům.

Zdroj: https://www.traderadiators.com/blog/thermostatic-radiator-valve-numbers
Přidat na Seznam.cz