Fashion 2940249 1920

Semišové a nubukové boty jsou dokonalým doplňkem, pokud o ně správně pečujeme

Boty vyrobené ze semiše nebo nubuku jsou stylové a dokonale ladí s podzimní a zimní stylizací. Jejich každodenní péče ale může být náročnější. Oba druhy kůže špatně reagují na vodu. 

Taková obuv musí být chráněna před vnějšími vlivy, jako je voda a vlhkost. V tomto případě je klíčem pravidelné čištění, použít můžete hotové, nebo domácí přípravky, které boty mohou zachránit před zničením. 

Jaké prostředky můžete na tento typ obuvi použít? 

Boty vyrobené ze semiše nebo nubuku jsou pohodlné, nedeformují chodidla a vypadají skvěle na noze. Vyžadují ale pravidelné ošetření, aby sloužili dlouhou dobu. Klíčem je pravidelnost a také správný výběr prostředků. Pokud jsou nečistoty drobné a jsou rychle vyčištěné, ihned zmizí a nezanechají žádné stopy. 

Mohlo by vás zajímat:  Vyplní spáry na nábytku nebo odstraní zápach. Překvapivé využití kávy v každém domově

Boty udržujte vždy suché a pro tento účel používejte kartáč s jemnými a měkkými štětinami. Tento levný produkt je ideální pro zaschlé bahno a prach. Kromě toho udrží strukturu nubuku nebo semiše v dokonalém stavu. 

V případě vytrvalejších nečistot, které jsou způsobené posypovou solí nebo bahnem, budou fungovat speciální přípravky na čištění obuvi. Mají většinou konzistenci pěny a obsahují látky, které nepoškodí strukturu materiálu. Musí být naneseny na znečištěný povrch obuvi a za mokra vyčištěny kartáčem s měkkými štětinami.

Zdroj obrázku: Pixabay

Můžete použít chlebovou krustu, gumu nebo dětský pudr

Mezi efektivní domácí prostředky patří jedlá soda, směs na bázi vody a octa nebo vlhčené ubrousky určené na čištění obuvi. Vyzkoušet můžete také dětský pudr nebo gumu. Domácí prostředky jsou levné, efektivní a také ekologické. 

Mohlo by vás zajímat:  Kvalitnímu spánku brání i zdánlivé maličkosti. Změny v ložnici dokážou zázraky

Pokud se chcete starat o obuv bez použití chemikálií, můžete zkusit chlebovou krustu. Chlebovou kůrkou otřete povrch semišových bot. Po několika minutách by měly být boty čisté. Tradiční guma bude fungovat stejně jako chleba, ale jen za předpokladu, že je bílá. Dětský pudr je kosmetika, která je pro pokožku velmi bezpečná a je dostupná i levná. Je skvělý na odstraňování mastných skvrn. Mastek, který je obsažený v kosmetice, absorbuje tuk, který se usadil na botách a po odstranění kosmetiky pak budou boty jako nové.

Mohlo by vás zajímat:  Některé produkty IKEA se i po velkém zlevňování u nás stále prodávají za více než dvojnásobnou cenu než v Polsku
Zdroj obrázku: Pixabay

Pomoci může jedlá soda nebo sůl s octem

Pasta vyrobená ze sody a mléka pomáhá zbavit se různých nečistot ze semišových bot. Musíte přidat lžíci sody do sklenice mléka a zamíchat. Ve směsi namočte hadřík a vyčistěte špinavé boty. Použít můžete starý zubní kartáček.

Vyrobit si můžete směs z lihového octa a vody. Smíchejte je v poměru 1 : 1 a do hotového směsi namočte hadřík. Skvrny od posypové soli snadno zmizí. Pokud potřebujete rychle vyčistit skvrnu na botě, použijte vlhčené ubrousky určené na líčení. Složky, které obsahují, si poradí se skvrnami. Bude to vaše první pomoc, pokud uvidíte skvrnu na večírku nebo v kanceláři.

Přidat na Seznam.cz