Spices 2613032 1920 (1)

Skvrny od kurkumy nemusí zvítězit, odstraní je nasazení správných prostředků

Kurkuma je velmi oblíbené indické koření a v posledních letech se těší velké oblibě i v naší kuchyni. Nejen, že jídlo s kurkumou skvěle chutná, ale má také mnoho léčivých vlastností. Možná jste někdy zaslechli, že se kurkumin používá do mnoha jídel jako barvivo. To je naprosto v pořádku a potraviny s ním lze brát jako naprosto zdraví neškodné. V tomto ohledu je barevnost kurkumy vítána, ale pokud jde o oblečení, nábytek či kůži, zabarvení od kurkumy je nepříjemné. Takové skvrny jdou velmi těžko odstranit, ale věřte, že nějaké způsoby existují.      

Mohlo by vás zajímat:  Sůl nad zlato: její jedinečné účinky v domácnosti i kosmetice využívají lidé po celém světě

Skvrny od kurkumy na oblečení

Jakmile se ušpiníte od kurkumy, jednejte rychle, než skvrna zaschne. Musíte nejdříve látku namočit, namydlit a počkat přibližně půl hodiny. Poté skvrnu řádně properte a nalijte na ni trochu bílého octu. Nebo také oblečení z lavoru vytáhněte a místo octu potřete citronem a dejte ho na slunce. Po ošetření oblečení vyperte způsobem, jakým jste zvyklí. Nezapomínejte, že byste oděv neměli sušit, než bude skvrna úplně pryč, jinak ji zafixujete. Druhým možným způsobem je namočení látky do vody s jedlou sodou. Takto připravenou látku nechte namočenou do rána.    

Mohlo by vás zajímat:  Hliníková fólie má své tajemství. Každá její strana slouží k něčemu jinému
Zdroj obrázku: Pixabay

Kurkuma na prkénku

Jistě víte, že když kořeníte maso, nikdy se netrefíte jen na maso, ale i všude kolem něho. Skvrny od kurkumy nejdou z prkénka umýt běžným způsobem. Takové skvrny půjdou dolů pouze tehdy, pokud použijete mycí prostředek a bělidlo, obojí chemická varianta. Druhou účinnou možností je domácí a levný způsob. Tím je pasta namíchaná ze sody a vody. Touto pastou pomocí houbičky vydrhněte skvrnu. 

Zdroj obrázku: Pixabay

Skvrny na pokožce

Nejen na prkénku či na oděvu, ale také na kůži mohou skvrny od kurkumy zůstat dlouhou dobu. Takové skvrny po několika umytích zmizí, ale pokud potřebujete, aby skvrny zmizely okamžitě, vyzkoušejte do pokožky vetřít olivový olej a poté ho utřete teplým a mokrým ručníkem. Druhá možnost je nanesení alkoholu na tamponek a otření skvrny.   

Přidat na Seznam.cz