Garlic 3747176 1920 (1)

Přírodní síly česneku a kvasnic ochrání zahradní rostliny před nebezpečnými škůdci

Se všemi nepříjemnosti, které se kolem nás v posledních letech dějí, je zřejmé, že se nám příroda snaží naznačit, abychom to s různými jedy a chemikáliemi nepřeháněli. Ano, různá moderní hnojiva jsou sice velmi účinná, když dojde na pěstování některé konkrétní plodiny, ale ukazuje se, že vedlejším produktem může být nevratné poškození přímo půdy, nebo třeba lokální hydrosféry, když zbytkové látky z hnojiva proniknou do spodních vod. A tak bychom mohli pokračovat.

Recepty našich babiček

To samozřejmě neznamená, že bychom se měli vrátit někam do raného starověku, kdy byly naše pole a zahrady vystaveny všem možným škůdcům a přihnojovány maximálně trusem, pokud vůbec. Máme totiž k dispozici mnohasetletou moudrost našich předků, kteří vyzkoušeli tisíce různých postupů a z generace na generaci si předávali ty, které fungovaly nejlépe. Díky tomu dnes víme, že česnek a droždí odvedou velkou službu nejen v kuchyni, ale také na zahradě. I když na to s naší zálibou v moderních vychytávkách často zapomínáme.

Mohlo by vás zajímat:  Posečenou trávu lze využít jako mulč, hnojivo i ochranu zahradních rostlin
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Česnek proti škůdcům

Česnek má nálepku přírodního antibiotika, které nám pomůže vypořádat se s většinou běžných nemocí. A zcela oprávněně. Jeho silné antibakteriální účinky však využijete i na zahradě. Ostatně alicin, který má tyto účinky na svědomí, si česnek vyvinul právě jako obranu před různými škůdci. Popere se tak snadno i s těmi u vás na zahradě.

Alicin likviduje, nebo alespoň odhání bakterie, mšice, roztoče a larvy hmyzu. Nejlepší metodou je vyrobit česnekový extrakt, kterým budete rostliny pravidelně preventivně ošetřovat. Ostrého zápachu česneku se nemusíte bát, na zahradě rychle vyprchá. Stačí propasírovat dvě nebo tři hlavičky česneku do 10 litrů vody, pořádně promíchat a nechat jeden den odstát. Přípravek pak rovnou celý spotřebujte, zkazil by se.

Mohlo by vás zajímat:  Zapomenout na maliny se nevyplácí. Kvůli jediné chybě si na nich místo nás pochutnají škůdci
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Droždí jako hnojivo

Kvasinky, které jsou základem droždí, jsou takovým malým zázrakem. Díky kvasinkám máme nejen pečivo, ale také pivo, víno, jogurty a další kvašené mléčné produkty. A z tohoto zázraku snadno vyrobíte skvělé hnojivo pro vaše rostliny, stačí k nim přidat teplou vodu a cukr – v deseti litrech vody rozmíchejte deset deka droždí a hrnek cukru. Kvasinky nechte pár dní pracovat na teplém a světlém místě s přístupem vzduchu, směs pak zřeďte vodou v poměru jedna ku jedné a můžete zalévat.

Přidat na Seznam.cz