Girl 4906263 1920

S amoniakem je třeba zacházet opatrně, pak ale dokáže v domácnosti hotové zázraky

Amoniak, pro který se používá také název čpavek nebo hydroxid amonný, je anorganická látka s nepříjemným zápachem a toxickými účinky, která se používá v zemědělství při výrobě hnojiv, ale také ve vojenském a těžebním průmyslu pro produkci výbušnin. Čpavek lze však využít i v domácnosti na čištění povrchů, na bělení prádla nebo leštění skel, likviduje také bakterie a plísně. Kde všude doma pomůže?

Pravidla pro použití čpavku

Čpavek je sloučenina dusíku a vodíku, která se velmi snadno rozpouští ve vodě. V průmyslu se hojně využívá, má poměrně intenzivní zápach. Vzhledem k tomu, že je čpavek toxický, je nutné při jeho použití obezřetnost, protože může podráždit sliznice, především oči, nos nebo hrdlo, k vážnějším otravám s poruchami nervového systému dochází spíše v jeho výrobnách. Při používání v domácnosti přesto dodržujte bezpečnostní pravidla, pracujte v gumových rukavicích a místnost při práci větrejte. Čpavek vždy uchovávejte mimo dosah dětí a domácích zvířat. A kde účinně pomůže?

Mohlo by vás zajímat:  Domácí zvířátka se postarají o pořádnou nálož chlupů. S trochou disciplíny nebudou problém
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Na špinavé a plesnivé spáry 

Vlhká koupelna s černými spárami mezi dlaždicemi od zanesené špíny a plísní? Smíchejte 2 litry vody s 1/4 hrnku čpavku a omyjte dlaždice i spáry, budou zase zářit čistotou.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Na skvrny na oděvech a textiliích

Červené víno na bílé košili? Přesně pro tyto účely se hodí čpavek, který odstraní skvrny od kávy, vína, kečupu a další odolné skvrny. Zřeďte lžíci amoniaku ve 2 litrech vody, namočeným hadříkem odstraňte skvrny a dejte prát běžným způsobem. 

Odstraní žluté fleky

Nevzhledné žluté skvrny nejen od pocení na oblečení? Namočte prádlo do 2 litrů vody, do které vmíchejte lžíci čpavku a nechte 20 minut působit. Poté dané místo promněte a dejte prát obvyklým způsobem. 

Mohlo by vás zajímat:  Dobře umýt podlahu nemusí být tak jednoduché. Některé chyby ji můžou dokonce zničit

Zářivě bílé záclony

Zašedlé nebo zažloutlé záclony? Opět stačí záclony namočit do 2 litrů vody se lžící amoniaku a nechat působit asi 20 minut. Dejte prát na režim vhodný pro praní záclon a pověste. Budou zářit bělobou!

Čistá okna beze šmouh

Jak docílit, aby okna byla nejen čistá, ale také beze šmouh? Připravte si roztok z vody a amoniaku v poměru 3 : 1, nalijte do rozprašovače a aplikujte na skla, poté otřete utěrkou z mikrovlákna, okna budou zářivě čistá. 

Mohlo by vás zajímat:  Hlodavci se vkrádají do domů, aby hodovali na zásobách potravin. Zneškodní je tradiční způsoby

Skleněná dvířka u kamen jako nová

Obdobně vyčistíte také skleněná dvířka u kamen, která jsou očouzená od ohně a spalin. Nalijte do rozprašovače směs z litru teplé vody, lžíce čpavku a dvou lžic octa, nastříkejte směs na sklo a otřete papírovou utěrkou. Sklo bude zářit čistotou a vy si užijete pozorování plápolání ohně. 

Přidat na Seznam.cz