Mite 67638 1280

Roztoči v ložnici jsou častým původcem alergií, zbavte se jich v 5 krocích

Roztoči, jejich části těla a výkaly, jsou nejčastějšími domácími alergeny. Jsou zdrojem kýchání, pálení očí, ucpaného nosu a ekzémů. Pokud toto čtete, pravděpodobně trápí alergie vás nebo vaše blízké. Jestliže vám byla diagnostikována přímo alergie na roztoče, nezoufejte. Existuje řešení, jak se těchto potvůrek zbavit.

První pravidlo: poznejte svého nepřítele

Roztoči jsou mikroskopičtí tvorové, kteří se živí odumřelými buňkami lidské kůže. Každý den ztratíme 2 gramy mrtvé vrstvy kůže epidermis (pokožky), z toho třetinu během spánku. V posteli a na ložním prádle se proto nachází miliony mrtvých buněk, potu a mazu, což je pastva pro roztoče. Roztoče pouhým okem nevidíme ani nás nemohou kousnout. Avšak způsobují jiné problémy, mezi které patří rýma, svědění kůže, kašlání, slzení a pálení očí, bolesti hlavy a mohou vést až ke vzniku astmatu.

Mohlo by vás zajímat:  Se správnými prostředky budou bílé tenisky znovu zářivě čisté
Zdroj obrázku: Freepik

Vyžeňte roztoče ze své ložnice!

Je zřejmé, že roztoči nejsou v našich ložnicích vítáni, proto přinášíme 5 vysoce účinných způsobů, jak se jich zbavit.

Znepříjemněte roztočům život

Roztoči milují tmavá, teplá místa, zvláště vlákna, která udržují vlhkost a zbytky kůže (povlečení, matrace). Drží se i v kobercích, záclonách a pohovkách. Nejjednodušším řešením je odstranit těžké koberce, záclony pravidelně prát nebo místo nich používat rolety. Čalouněný nábytek nahraďte dřevěným nebo koženým. Odstraňte lapače prachu: opravdu potřebujete mít na pohovce či posteli 10 dekoračních polštářků?

Mohlo by vás zajímat:  Jedlá soda je univerzální prostředek, který nesmí chybět v žádné domácnosti

Vytvořte bariéru

Mýt matraci a celou postel každých 7 dní není moc praktické. Chraňte svou matraci, pružinu postele a polštáře ve speciálních krytech na zip, které jsou odolné proti roztočům. Tím se mezi vámi a roztoči vytvoří bariéra odolná proti alergenům.

Zdroj obrázku: Freepik

Použijte páru

Povlečení perte jedenkrát týdně. Horká voda však nezabije všechny roztoče. Zato pára ano. Použijte parní žehličku a pravidelně si objednávejte parní čištění koberců. V páře vyčistěte také židle a pohovku.

Pravidelný úklid

Pravidelné utírání prachu a vysávání jsou samozřejmostí. Prach utírejte odshora dolů, nejlépe vlhkým, bavlněným hadrem. Pokud používáte hadřík z mikrovlákna, vždy utírejte prach v jednom směru, jinak budete neustále uvolňovat prach, který hadr zachytil. Nevysávejte svou ložnici méně než 2 hodiny před spaním, ale během dne, aby měl prach čas usadit se.

Mohlo by vás zajímat:  Ze staršího pečiva ještě vykouzlíte dobroty ke svačině či večeři pro celou rodinu

Využijte hezké počasí

Pokud máte to štěstí, že máte zahradu nebo balkon, využijte hezkého počasí a ložní prádlo pověste co nejčastěji na sluníčko. Nejenže bude krásně vonět, ale sluníčko má schopnost roztoče zabít.

Zdroj: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/dust-mites/diagnosis-treatment/drc-20352178
Přidat na Seznam.cz