Modern Minimalist Bedroom 3486163 1920 1024x635[1]

Alergici mohou ve vlastní posteli trpět. Pusťte se do nelítostného boje s roztoči

Alergie znepříjemňuje život každému pátému člověku u nás. A pokud i vy mezi ně patříte, jistě víte, jaké to je, když se po dlouhém dni konečně natáhnete do postele a najednou začnete kýchat, smrkat nebo máte naopak ucpaný nos. S největší pravděpodobností se jedná o alergie na prach a roztoče. Existuje pár jednoduchých způsobů, jak tomuto maratonu kýchání v ložnici zabránit.

Stáří peřin a matrací

Jak dlouho máte peřiny? Nebo máte staré péřové? Pokud je vaší matraci více než osm let, doporučujeme koupit novou nebo ji nechat vyčistit. To stejné platí i pro přikrývky. Pokud je pravidelně neperete, pořiďte si nové, nebo je dejte do čistírny. Obecně platí, že by se každých osm až deset let měly lůžkoviny měnit.

Mohlo by vás zajímat:  Aspirin podpoří růst rostlin a zlepší jejich celkovou vitalitu

Praní ložního prádla

Každý z nás se těší, až večer ulehne do postele a odpočine si. Jenže žádný alergik nemá rád ucpaný nos a neúprosné kýchání. Tomuto lze zabránit pravidelným praním ložního prádla. Obvykle se doporučuje, abyste své ložní prádlo prali co čtrnáct dní. Ovšem alergici by své ložní prádlo měli prát každý týden. Možná se vám intenzita výměny zdá přehnaně častá, ale berte v potaz to, že v posteli strávíte dlouhý čas. Pot, vlasy a odumřelá kůže jsou ideálním místem pro roztoče. Roztoči přímo milují vlhko a odumřelou kůži.

Mohlo by vás zajímat:  Jarní výhonky řeřichy a ovsa se stanou dokonalou dekorací, ale především výbornou svačinkou
Zdroj obrázku: Pixabay

Praní přikrývek a polštářů

Také není marné, pokud každé tři měsíce své peřiny a polštáře vyperete. Tyto přikrývky lze prát na 60 °C, takže tuto teplotu určitě dodržte. Pokud máte sušičku, přikrývky budou brzy suché. V zimě je vhodné dávat polštáře a peřiny ven vymrznout. Roztoči umírají, jakmile okolní teplota klesne pod bod mrazu. I nula pomůže k jejich úhynu. Pokud můžete, dejte na balkon nejen peřiny a polštáře, ale i matrace a nechte je tam jednu hodinu větrat.

Mohlo by vás zajímat:  Přesazení podpoří pokojové rostliny v růstu a dodá jim novou energii

Pravidelně uklízejte

Za týden se v ložnici pod postelí nahromadí poměrně velké množství prachu. To stejné platí i o policích a komodách. Doporučujeme každý týden ložnici vytřít a vysát vysavačem s HEPA filtrem. Také alergikům neprospívají čisticí prostředky plné chemických látek, doporučujeme vzít v úvahu použití přírodních produktů. Například sklenice octa smíchaná s teplou vodou je nejlepším prostředkem k mytí podlah i povrchu nábytku.

Zdroj: https://www.sterifab.com/post/how-to-get-rid-of-mites
Přidat na Seznam.cz