Rajčatové listy nepatří na kompost. Mnohem lepší využití najdou jako bezkonkurenční hnojivo

Rajčatové listy nepatří na kompost. Mnohem lepší využití najdou jako bezkonkurenční hnojivo

Péče o rostliny sestává z mnoha zásadních kroků včetně efektivního hnojení. Mnoho lidí ale používá různá chemická hnojiva, která přírodu v dlouhodobém horizontu zatěžují. Přitom máme efektivní hnojivo a zároveň odpuzovač škůdců doslova na dosah. Je jím hnojivo z listů a stonků rajčat. Proto až budete zaštipovat listy, rozhodně je nevyhazujte, ale využijte k výrobě skvělého hnojiva nebo postřiku.

Hnojení rajčatovými listy

Proč se vyplatí používat kaši z rajčatových listů? K její přípravě lze použít veškerou zelenou část rajčat, kterou obvykle bez užitku vyhazujeme. Velkým benefitem je vysoký obsah draslíku, betakarotenu a vitamínů C a E. Ve formě kaše, kterou přihnojujeme plodiny, jsou tyto látky snadno vstřebatelné do půdy a rostliny je mohou naplno využít.

Mohlo by vás zajímat:  Do dveří lednice nepatří vejce, mléko ani sýry

Jak na výrobu hnojiva?

Listy rozdrťte na malé kousky nebo je nakrájejte a vložte do kbelíku nebo velkého lavoru. Zalijte asi litrem vody a nechte stát alespoň po dobu 14 dní. To by měla být dostatečně dlouhá doba k tomu, aby listy pustily všechny živiny. Přibližně jednou za dva nebo tři dny směs promíchejte, aby se provzdušnila. Takto máte vytvořené koncentrované hnojivo, které před aplikací zřeďte vodou v poměru 1 : 10.

Zdroj obrázku: Freepik

Postřik proti mšicím

Mšice jsou největší zkázou každé zahrady. Listy z rajčat nicméně obsahují velmi silné alkaloidy, které účinně hubí hmyz, a to včetně mšic. Příprava postřiku z rajčatových listů není vůbec náročná. Co budete potřebovat?

  • 80 g rajčatových listů,
  • litr vody,
  • trochu mýdla,
  • láhev s rozprašovačem.
Mohlo by vás zajímat:  Rez na kuchyňských doplňcích vyčistí jedlá soda nebo kyselina citronová

Rajčatové listy natrhejte nebo nakrájejte na menší kousky a namočte je do litru vody.  Nechte stát přes noc a ráno vše sceďte a výluh přelijte do láhve s rozprašovačem. Pokud máte po ruce přírodní mýdlo, nebojte se přidat i trošku nastrouhaného mýdla, které účinek postřiku ještě zesílí. Tuto směs poté přelijte do lahve s rozprašovačem a aplikujte na rostliny, které jsou poškozeny mšicemi.

Zdroj: https://www.podgardening.co.nz/tomato-leaf-spray.html
Přidat na Seznam.cz