Mouse Vole Myodes Glareolus Looks Out Tree Hollow Sunny Day

Ochrana zahrady před hraboši začíná včasnou prevencí

Je malý, na pohled docela roztomilý, přesto se řadí mezi největší škůdce v zemědělství. Drobný hlodavec může způsobit na zahradě a ve skladu naprostou zkázu. Nenápadnému tvorečkovi neujdou semínka, mladé sazenice, stromky, keře nebo uskladněná úroda včetně obilí nebo ovoce. Řešením jsou různé pasti, ale mnohem lépe fungují preventivní opatření, aby se na zahradě hraboš vůbec nevyskytl.

Nejrozšířenější hlodavec severní polokoule

Hraboš polní je hlodavec, který je asi 10 až 12 centimetrů veliký a daří se mu v lehkých a mírně propustných půdách, kde si hloubí chodby. Právě při jejich dolování poškozuje hraboš kořenový systém rostlin a keříků. Hraboš patří mezi hlodavce, stejně jako lumíci, ondatry nebo hryzci. Hraboš polní je pak nejrozšířenějším hlodavcem na severní polokouli, a přestože jeho příbuznými jsou křečci, nejedná se o žádné domácí mazlíčky. Způsobují nemalé potíže zahrádkářům i velkým pěstitelům.

Mohlo by vás zajímat:  Kávová sedlina patří mezi tradiční domácí hnojiva. Použít lze na pokojové i venkovní rostliny
Zdroj obrázku: Freepik

Nezvaný host, který stojí za zkázou zahrady

Jeho vzhled rozhodně mate, vypadá totiž docela kouzelně včetně hnědorezavého zabarvení kožíšku. Při hloubení nor vyhrabává zeminu, poškozuje kořeny a cibule. K tomu likviduje semena, ale nepohrdne ani pupeny, listy či plody, lákavá je pro něj kůra mladých stromků. Na podzim se stahují hraboši do skladů a úložišť zemědělských plodin a sil, kde konzumují sklizeň a kontaminují ji výkaly. Velkým problémem je, že tento druh nezimuje, škodí tedy po celý rok.

Mohlo by vás zajímat:  Dřevěný popel poskytuje cenné živiny pro zahradní i pokojové rostliny

Na hraboše platí intenzivní pachy

A jak odradit hraboše od páchání škod? Zásadní je nepustit hraboše vůbec na zahradu, pro jejich odpuzení se může použít zejména aromatické koření, jako je skořice. Špetka namleté skořice se může vsypat přímo do vchodu tunelu a jemně zasypat zeminou. Použít se mohou též stroužky česneku, listy z ořešáku nebo větvička z túje. Jako přírodní ochrana funguje výsadba rostlin, jejichž pach hraboši nesnesou. Jedná se především o mátu, česnek, hořčičné semínko, černý rybíz, skočec nebo pryšec.

Zdroj: https://www.almanac.com/pest/voles
Přidat na Seznam.cz