Apartments 1845884 1280

Průzračně čistá okna budou chloubou domova díky osvědčeným prostředkům

Nablýskaná okna jsou nejlepší přehlídkou našich domů a apartmánů. Mytí oken však nepatří mezi nejoblíbenější a nejjednodušší domácí práce. Po čem sáhnout, aby bylo mytí oken účinné, rychlé a zároveň jste se vyhnuli nevzhledným šmouhám?

Vodka na největší nečistoty!

Přetrvávající nečistoty a prach pomůže odstranit vodka. Směs připravte v poměru jedna sklenička vodky na 12 kapek vonného oleje. Směs nalijte do láhve s rozprašovačem, postříkejte sklo a vyčistěte jej hadříkem.

Čistič skla na bázi octa

Při mytí oken jistě pomůže v kuchyni nenahraditelný ocet, z něhož lze snadno připravit směs určenou k mytí oken. Stačí přidat až osm sklenic teplé vody, 1/8 šálku octa a 1 čajovou lžičku přípravku na nádobí. Hotovou směs nalijte do rozprašovací láhve, nastříkejte na sklo a vyčistěte jej měkkým hadříkem.

Mohlo by vás zajímat:  Stop večeření na gauči! Chytře uspořádaná jídelna se vejde i do malého bytu
Zdroj obrázku: Pixabay

Čistič skla na bázi vodky

Salicylový destilát bude také užitečný jako základ pro směs na čištění oken. Pro přípravu směsi budete potřebovat následující složky: sedm sklenic teplé vody, 1/4 šálku čpavku, jednu sklenici salicylového lihu a jednu čajovou lžičku prostředku na nádobí. Hotovou směs nalijte do láhve s rozprašovačem, okna postříkejte a vyčistěte hadrem.

Sůl

S čistými a lesklými pomůže také slaná voda. Přidejte polévkovou lžíci soli do litru studené vody a směsí okna umyjte. Šmouhy poté už jen zlehka doleštěte.

Mohlo by vás zajímat:  O čisté dlaždice i spáry mezi nimi se postarají domácí levné prostředky
Zdroj obrázku: Pixabay

Povolejte pomocníky

  • Gumová stěrka – Použijte při mytí oken gumovou stěrku, která nezanechá nevzhledné šmouhy. Stahujte za její pomoci vodu shora dolů, při každém použití stěrku osušte.
  • Hadřík z mikrovlákna – Jeden ze základů správného leštění oken! Tyto typy hadříků nepatří mezi nejlevnější, avšak jejich efekt je neocenitelný.

Jak se vyhnout pruhům na oknech?

Při mytí oken je nejlepší zvážit několik faktorů. Jedním ze základních faktorů je počasí. Vhodné je mírně zatažené počasí, při kterém schnou šmouhy pomaleji.

Mohlo by vás zajímat:  Originální vánoční ozdoby si vyrobíte snadno, i na poslední chvíli

Jak leštit okna?

Pro leštění jsou nejvhodnější papírové utěrky, oblíbené jsou ale také nylonové punčochy, smotané do kuličky. Mezi oblíbené pomocníky se řadí také staré noviny.

Zdroj: https://www.pellabranch.com/blog/global-blogs/how-to-clean-windows-without-streaks/
Přidat na Seznam.cz