Sink 2770890 1920

Na ucpaný odtok není nutné volat instalatéra. Účinné prostředky má každý doma

Snad každý z nás se někdy setkal se zaneseným odpadem v kuchyni nebo ve vaně. Problémem jsou zbytky jídla, zatuhlá mastnota a chomáče vlasů, které není snadné uvolnit. Potrubí pak silně zapáchá a napouštěná voda velmi špatně odtéká. Než požádáte o pomoc profesionála nebo zakoupíte drahé čisticí prostředky, můžete si na pomoc přizvat osvědčené domácí zachránce:

  • jedlou sodu,
  • ocet,
  • aspirin.
Zdroj obrázku: Pixabay

Síla spojení octa se sodou

Jeden z nejúčinnějších způsobů, jak spolehlivě vyčistit potrubí, je využití směsi sody a octa. Poradí si s odstraněním i těch nejodolnějších nečistot, mezi které patří vodní kámen, mastnota a zbytky kosmetických přípravků. Klíčem k úspěchu je správný poměr obou ingrediencí. Na přípravu prostředku budete potřebovat balíček sody, sklenici octa, vroucí vodu a talířek.

Mohlo by vás zajímat:  Tipy na trendy bytové dekorace

Ucpané umyvadlo nejprve propláchněte vroucí vodou. Poté do odtoku vysypte celý balíček sody, po kterém přijde na řadu ocet. Buďte při tom velmi opatrní, protože obě zmíněné složky spolu bouřlivě reagují. Nakonec přikryjte výlevku talířkem a nechte směs působit minimálně půl hodiny. Posledním krokem je opětovné zalití horkou vodou. Aby byla metoda opravdu účinná, měli byste ji ještě jednou zopakovat.

Zdroj obrázku: Pixabay

Lék nejen na bolest

Aspirin má jako prověřený medikament snad každý v domácí lékárničce. Používá se při léčbě bolesti a onemocnění spojených s nachlazením. Nejspíš vás ale nenapadlo, že dokáže velmi dobře pročistit i potrubí. Stačí nasypat do odtoku několik nadrcených tabletek a zalít je vroucí vodou. Účinek aspirinu můžete v případě potřeby ještě zesílit lihovým octem. Mezi tabletami aspirinu a horkou vodou dochází k prudké chemické reakci, chraňte si proto oči, protože hrozí jejich podráždění.

Mohlo by vás zajímat:  Prášek do pečiva se skvěle hodí k boji proti škůdcům, plísním i skvrnám

Pokud aspirinová metoda nezabere, zkuste si chvilku zahrát na instalatéra. V každé domácnosti by měl být po ruce zvon, který uvolní trubky díky podtlaku. Ideální je ale chovat se k potrubí tak, aby k těmto situacím vůbec nedocházelo.

Přidat na Seznam.cz