Flour Table Glass Jar

Proti nadměrné vlhkosti v bytě můžeme bojovat přírodními produkty a dostatečným větráním

Přebytečná vlhkost je problémem mnoha českých domácností. Jako její důsledek pak často obydlí napadají houbová onemocnění, jako jsou například různé druhy plísní. Ty pak můžou mít negativní dopad na naše zdraví a celkovou kvalitu života. Jak se vlhkosti zbavit a co dělat, aby se nám doma znovu neobjevila? Právě to se dozvíte v dnešním článku.

Jak vlhkost v obydlí nejčastěji vzniká

Vlhkost v domácnosti může mít hned několik příčin. Tou nejčastější je nedostatečné větrání. Při nedostačující cirkulaci vzduchu dochází k tomu, že voda (v podobě vlhkosti) se v domácnosti hromadí. Nejčastěji se vysráží v rozích místnosti, na oknech a dalších podobných površích. Právě v těchto místech pak může docházet ke vzniku plísní.

Mohlo by vás zajímat:  Aspirin dodá kapradinám energii. Bohatě porostou a potěší sytě zelenou barvou

K vlhkosti pak přispívají i problémy s únikem vody. Netěsnící střecha či vodovodní potrubí akorát zvýší koncentraci vody v ovzduší v dané oblasti.

Problémy také mohou nastat, když nastane chyba u izolace. V tomto případě se setkají dvě masy vzduchu s úplně jinou teplotou a vysráží se.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak domov přebytečné vlhkosti zbavit

Způsobů je mnoho. Okamžitým řešením může být využití několika domácích surovin, a to jedlé sody, soli či rýže. Všechny tyto suroviny mají schopnost na sebe vodu vázat a absorbovat ji. Stačí je tak vložit do misky a tu přikrýt kusem látky. Vlhkost po několika dnech zmizí. Nezapomeňte ale suroviny pravidelně měnit.

Mohlo by vás zajímat:  Oblečení efektivně vybělí domácí prostředky. Využít lze jedlou sodu, citron i aspirin

Aby se tento problém neopakoval, ujistěte se, že je dům správně odvětráván. Tohoto můžete docílit i pomocí nastavení oken na letní či zimní režim. Stejně tak byste se měli vyhnout sušení prádla uvnitř. Namísto toho ho sušte venku nebo v jedné speciální místnosti, kterou budete pořádně větrat. Využít můžete i několika komerčních přípravků, které fungují na podobné bázi, jako již zmíněné domácí suroviny. Celkově se snažte, aby v rizikových místech dobře proudil vzduch. Nezavírejte do kuchyně, koupelny či prádelny dveře.

Zdroj: https://www.epa.gov/mold/what-are-main-ways-control-moisture-your-home
Přidat na Seznam.cz