Aspirin dodá kapradinám energii. Bohatě porostou a potěší sytě zelenou barvou

Aspirin dodá kapradinám energii. Bohatě porostou a potěší sytě zelenou barvou

Krásná svěží a hustá kapradina je snem mnoha milovníků rostlin. Cesta k dosažení takového stavu ale může být trnitá. Provázejí ji nemoci, plísně, různé druhy škůdců i nedostatek živin. V takové situaci může být pro kapradiny velmi užitečný aspirin. Jak a kdy byste ho měli použít?

Živina pro rostliny

Kyselina acetylsalicylová, účinná látka aspirinu, je derivátem kyseliny salicylové, kterou některé rostliny produkují pro zvýšení imunity. Studie ukazují, že podávání kyseliny salicylové rostlinám výrazně zvyšuje jejich obranyschopnost. Aspirin funguje zároveň jako živina pro rostliny, působí na ně podobně jako vitamíny na člověka. Stimuluje jejich růst a celkovou prosperitu. Na univerzitě v Rhode Islandu prováděli experimenty s aspirinovým postřikem rostlin. Ukázalo se, že tento populární lék je zároveň fungicid, který ničí plísně. Voda s aspirinem zase vyživuje kořeny.

Mohlo by vás zajímat:  Olejové skvrny na dlažebních kostkách pomůže vyčistit písek nebo speciální prostředky
Zdroj obrázku: Freepik

Buďte opatrní na popáleniny

I když se dnes zaměříme hlavně na kapradiny, aspirin má pozitivní vliv na většinu rostlin. Pomůže oživit chřadnoucí kapradiny, ale musíte s ním zacházet opatrně, aby nedošlo k popálení rostlin. Proto nezalévejte kapradinu aspirinem příliš často a dodržujte doporučenou dávku. Bojujete-li s plísní v květináči, rozpusťte jednu tabletu v litru vody a rostlinu roztokem zalijte. Místo zavlažování můžete provádět postřik nalitím rozpuštěného aspirinu do láhve s rozprašovačem. Dělejte to maximálně dvakrát až třikrát měsíčně.

Účinné kořenové činidlo

Aspirin může také účinně pomoci rostlině v růstu. Ponořte sazenice do nádoby s vodou, ve které jste předtím rozpustili aspirin. Doporučená dávka je v tomto případě jedna tableta na litr vody. Chcete-li chránit kapradinu před nemocemi, rozpusťte jenom půl tablety v litru vody a zalijte rostlinu jednou za dva měsíce. V tomto případě aspirin posiluje imunitu kapradiny.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/garden-how-to/soil-fertilizers/aspirin-for-plant-growth.htm
Přidat na Seznam.cz