Dešťová voda pomáhá šetřit doma i na zahradě
Každá zahrada potřebuje dostatek vláhy, aby se na ní dařilo nejen trávníku, ale také okrasným a užitkovým rostlinám, keřům či stromům. Velmi často zahrádkáři využívají vodu z vodovodního kohoutku a zalévají pomocí hadice. Ale to se podstatně podraží. Kdo myslí ekonomicky, ten začne shromažďovat vodu, která naprší.
Jaká je dešťová voda
Dešťová voda vzniká v atmosféře. Na zem se dostává ve formě deště či sněhu. Obsahuje obvykle méně vápníku a hořčíku a je měkčí. Její pH je mírně kyselé, a protože obsahuje i mikroorganismy a různé nečistoty, není použitelná ke konzumaci nebo na mytí nádobí. Pro užitkový účel je jako dělaná, protože není upravená jako voda z vodovodního kohoutku, neobsahuje tudíž přidaný chlor či další chemické přísady.
K čemu lze využít dešťovku
Kromě zalévání rostlin na zahradě nebo v domácnosti, které ji ocení, se hodí dešťová voda také k praní prádla, lze jí splachovat toaletu nebo umývat automobil či okna. Už naši předkové dešťovku využívali k mytí vlasů, které se díky ní staly lesklejší. Je tomu tak proto, že dešťovka je poměrně měkká voda a mýdlo v ní velmi dobře pění.
Jak dešťovou vodu sbírat
Nejjednodušší sběr dešťové vody spočívá v různě velkých plastových nebo plechových nádobách, které se postaví pod okapy. Na současném trhu najdete celou řadu velkých nádob, které jsou ke sběru dešťovky vhodné. Čím větší obsah budou mít, tím lépe. Existují dokonce i okrasné nádoby, jež se mohou stát zajímavým prvkem na zahradě. Kromě nadzemních nádob jsou k dispozici také podzemní nádrže s objemem až 5 tisíc a více litrů.
Sběrem dešťové vody šetříte nejen životní prostředí, protože využíváte vodu spadlou z nebe, ale také své finance z rodinného rozpočtu. Zvláště v současné době, kdy je mnohdy o vodu nouze, je to správná cesta, jak efektivně zalévat zahradu bez velkých nákladů.
Zdroj: https://www.cdc.gov/healthywater/drinking/private/rainwater-collection.html