Iron 1178062 1920

Připálená žehlička je pro oblečení pohroma. Snadno a rychle ji vyčistí osvědčené prostředky

Může se to stát i vám. Zvlášť pokud se v dnešní době pouštíte do žehlení jen zřídka, lehce ztratíte pozornost a výsledkem je připálená žehlička. Nejen, že jste si pravděpodobně nenávratně zničili minimálně jeden kus oblečení, ale když budete v žehlení pokračovat, bude vám připálenina zanechávat škody i na dalších kouscích.  

Pokud tento problém právě řešíte, nemusíte hned utrácet za drahé čisticí prostředky. Snadné a rychlé řešení máte doma doslova na dosah. Jaké to jsou?

Zubní pasta

Ta určitě nechybí v žádné domácnosti. Má jemnou texturu, ale přitom je velmi účinná. Dobré zkušenosti s ní mají dokonce i zlatníci při péči o zlato či stříbro. Pomocí pasty stačí plochu žehličky jemně vyčistit. Žehlicí plocha se nepoškrábe, ale připálená látka se spolehlivě rozpustí. Na kousek bavlněného hadříku naneste trochu pasty a opatrně ji rozetřete na postižená místa. Pokud je připálenina čerstvá, během minuty bude pryč.

Mohlo by vás zajímat:  Kdo by odolal psímu pohledu. Zdravé pamlsky pro svého mazlíčka vyrobíte sami
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Ocet

Pokud nezafunguje ani zubní pasta, vyzkoušejte ocet. Postačí vám k tomu bavlněná plena, na kterou nanesete trochu octa. Žehličku nechte mezitím trochu ohřát a plenu si rozložte na žehlicí prkno. Plenu pak v místě, kde je ocet, vyžehlete, jako kdyby to bylo zmačkané prádlo. Tímto postupem se připálená látka uvolní a žehlička bude opět jako nová.

Sůl

Stále nic nezabralo? Pak sůl už určitě pomůže. Tento způsob ovšem volte až v případě, že budete skutečně bezradní. Je totiž třeba být při práci s ní mimořádně opatrní, abyste žehlicí plochu nepoškrábali. Na hadřík nebo noviny nasypte nejlépe jemně mletou sůl a rozehřátou žehličkou po ní lehce přejíždějte. Spálenina se postupně uvolní.

Mohlo by vás zajímat:  Lednice uchová potraviny dlouho čerstvé. Vyplatí se znát základní pravidla jejich skladování
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Nánosy vodního kamene

U starších žehliček je potřeba pravidelně se zbavovat i vodního kamene. V tomto případě si vezměte na pomoc opět ocet a nějakou větší misku nebo tác, do kterého můžete umístit celou žehlicí plochu. Tu ponořte do octa, ale dávejte pozor, aby se tekutina nedostala do žehličky. Nechte působit tak dlouho, dokud se kámen nerozpustí.

Přidat na Seznam.cz