Krmítka zajistí v zimě ptáčkům přístřeší i obživu, pozor ale na jejich umístění

Podzimní a zimní dny jsou obdobím vegetačního klidu. Rostliny přezimují, aby nabraly na jaro sílu. Pro ptactvo je to ovšem čas připomínající často boj o přežití. Rostliny ptákům poskytují místo, kam se mohou schovat před nepříznivým počasím nebo před predátory. Ale hlavně jsou pro ně zdrojem potravy. Dopřejte přátelům z ptačí říše útočiště a nějakou pochoutku.

Krmítko a kam s ním 

Pro přikrmování ptáků v chladných dnech existují různé druhy krmítek. Využít lze i květináče otočené dnem vzhůru nebo třeba rozříznuté plastové lahve. Ať už použijete jakékoliv krmítko, je třeba ho vhodně umístit. Ptáci vám s největší pravděpodobností nebudou navštěvovat krmítko, které je na rušném místě. Najděte tiché a klidné zákoutí, kam se nedostanou kočky nebo jiná další zvířata. Plochu, kam budete sypat krmení, chraňte před větrem a vlhkem. Výhodná jsou dávkovací krmítka, protože krmení mají ptáci vždy čisté a čerstvé. Občas krmítko vyčistěte, vyhnete se tak plesnivění zobání. Ptáci určitě ocení i čistou vodu.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Co ptákům sypat?

Nedávejte ptákům zbytky lidských vařených jídel, můžete jim ublížit. Velmi vhodná jsou semena a zrna různých druhů. Buď můžete zakoupit speciální směsi, nebo sáčky s jedním druhem semen. Doma sušeným ovocem určitě vaši kamarádi také nepohrdnou. Pozor ale na sušené ovoce z potravinového obchodu. Pokud se nejedná o biopotravinu, je toto ovoce sířené. To ostatně neprospívá ani lidskému organismu. Druhy krmiva přizpůsobte i druhům ptáků, které k vám létají. Ptáky můžete velmi dobře pohostit třeba i těmito pochoutkami: 

  • plody šípků,
  • sádlem,
  • semeny lnu a dýně,
  • nasekanými ořechy.
Mohlo by vás zajímat:  Při pěstování květin se často zapomíná na to, co rostliny potřebují nejvíce
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Osvědčená jsou například slunečnicová semena, ta chutnají téměř všem ptákům, kteří se živí hmyzem. Tuk je pro ně zdrojem kalorií. Vyzkoušet ale můžete třeba i kůrky z chleba.

Pokud se rozhodnete ptáky na zimu přikrmovat, nepřestávejte s tím. Ptáci si zvyknou, že na tomto místě v zimě nacházejí vždy něco k snědku.

Přidat na Seznam.cz