orchid-4720841_1920

Orchideje mohou dělat parádu dlouho, ale jen při správné péči

Která žena by nemilovala orchideje? Jsou častým dárkem od kolegyň v práci i rodiny, protože orchideje zdobí domovy a hrají barvami na okenních parapetech. Lahodí oku a zkrášlují pokoje, ale jak se o ně starat, aby vydržely co nejdéle a stále pěkně kvetly? Stačí dodržovat několik základních pravidel, aby nepřestaly kvést a neskončily na rumišti. Péče o orchideje není nikterak složitá, zkuste se o ně starat podle rad zahradníků a odvděčí se vám svými bohatými květy.

Pravidelně čistěte listy

Každá květina musí volně dýchat, proto je nutné pravidelně čistit listy od prachu, je možné otřít listy vlhkým hadříkem nebo listy osprchovat vlažnou vodou. Voda se však nesmí dostat v žádném případě dovnitř kvítků, poničila by je. Listy po omytí jemně osušte.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Zajistěte dostatek světla

Každý druh orchideje potřebuje k životu jiné množství světla nebo jinou teplotu, především teplotu přizpůsobte letnímu nebo zimnímu období. Dostatek světla je nutné dodat také kořenům pomocí průhledného květníku nebo obalu, který je přímo určený pro orchideje. Pozor ale na přímé sluneční záření, to by mohlo spálit listy i květy.

Mohlo by vás zajímat:  Trendům v bytovém designu letos vládnou přírodní materiály v barevném kontrastu

Přihnojujte dle sezóny

Kromě vhodného substrátu pro orchideje je vhodné v letním období jednou za dva týdny orchideje přihnojit, v zimním období postačuje přihnojování jednou měsíčně. Někteří pěstitelé doporučují hnojit banánovou slupkou, v tom případě volte banány ve variantě bio. 

Zalévejte odstátou nebo dešťovou vodou

Jak zalévat? Mnoho zahradníků volí zalévání ponořením květníku do kýble s odstátou vodou, případně použít vodu dešťovou jednou za 14 dní, v zimním období jednou za 3–4 týdny. V tom případě počkejte až se pořádně rozprší, teprve pak sbírejte vodu na zalévání orchidejí do nádoby z okapů. Vhodné je také rosit listy pomocí rozprašovače, dejte pozor, aby se voda nedostala na květy.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Orchideje nesnáší vlhkost

Častou chybou u orchidejí je přílišné zalévání nebo dokonce ponechání kořenů orchidejí ve vodě, případně ve vlhkém substrátu. Na dno květináče je proto vhodné nasypat drobné kamínky, aby rostlina byla nad nimi, ani substrát by totiž neměl být příliš vlhký, se zálivkou počkejte až substrát proschne. 

Opatrně prořezávejte

Správné prořezávání prodlužuje životnost květiny, proto k němu přistupujte po odkvětu pomocí běžných nůžek nebo nože. Klidová fáze trvá asi 2 měsíce, během nichž dochází k uschnutí konců, v té chvíli přistupte k odříznutí ochablé části. Můžete uříznout takovou větvičku asi 2–3 cm od základny a ponechat pouze pařez, případně odstranit jen horní část, kde kvetly pupeny. 

Mohlo by vás zajímat:  Osm způsobů, jak mravencům dát najevo, že doma nejsou vítaní hosté

 

Přidat na Seznam.cz