Eggs 3183410 1920

Poznat čerstvé a kvalitní vejce není těžké, stačí vědět, na co se při výběru zaměřit

Nákup vajíček je pro každého z nás jakousi rutinou. Málokdo se však zamyslí nad jejich označením a případnou čerstvostí. Primárně nakupující zajímá, zda nejsou pomačkaná a poničená. Poradíme vám, na co se obecně zaměřit.

Na co zaměřit pozornost při koupi vajec

Než si vejce odnesete z obchodu domů, zaměřte se na tyto náležitosti:

  • Číselné označení: to předává informaci, v jakých podmínkách byla slepice chována. 0 (nula) znamená, že kur domácí pochází z ekologického zemědělství. Zpravidla mívá volný výběh na zahradu. Označení 1 značí, že vajíčka jsou farmářským produktem. Slepice jsou v tomto případě přes den na zahradě a v noci v kleci. Číslo 2 říká, že drůbež je chována ve vnitřních podmínkách. Není ovšem uzamčena v kleci. A pak tu máme číslici 3, která naznačuje, že slepice pochází z klecového chovu a je trvale uzamčena.
Mohlo by vás zajímat:  Vrátit lesk zlatým šperkům jde i v pohodlí domova. Pomůže mýdlo, ocet nebo jedlá soda
Zdroj obrázku: Pixabay
  • Velikost a hmotnost vajíček: bývá označována jako S, M a L. Vejce S mají hmotnost méně než 53 gramů. Vajíčka M váží mezi 53 až 63 gramy a ta s označením L bývají „těžká“ v rozmezí 63 až 73 gramů. Na trhu však můžete natrefit i na vejce XL, která mají hmotnost 73 gramů a více.
  • Země původu: na vejcích bývá zpravidla i značka země, z které pochází. V případě České republiky to bude tedy CZ. Pokud by se jednalo třeba o německé vajíčko, bude na něm značka DE.
Mohlo by vás zajímat:  Kukuřičný škrob je běžný v kuchyni, jeho využití je ale mnohem širší

Na vajíčkách také můžete najít číselnou kombinaci, která udává informace o hospodářství, které je vyprodukovalo.

Zdroj obrázku: Pixabay

Jak poznat čerstvé vejce?

Na závěr si ještě řekněme, jak poznáte opravdu čerstvé vejce. Existuje totiž několik snadných způsobů, jak to zjistit:

  • Zkoušku můžete provést doma se sklenicí vody. Vložte do ní vajíčko a sledujte, co se bude dít. Pokud klesne ke dnu, je skutečně čerstvé.
  • Ověřit čerstvost lze i před koupí, a to tak, že si vejcem potřesete u ucha. Pokud neuslyšíte žádné šplouchání, je vše v pořádku. Jedná se o čerstvá vejce.
  • Dejte i na svůj zrak a čich. Pokud rozklepnete vejce a nezdá se vám jeho vzhled ani aroma, raději ho vyhoďte.
Zdroj: https://www.saudereggs.com/blog/buying-eggs-what-to-look-for/
Přidat na Seznam.cz