Red Chili Pepper

Postřik z chilli papriček ochrání záhony před škůdci i domácími mazlíčky

Pro některé lidi není chilli ani tak koření, jako spíš životní styl. Předhánějí se v tom, kdo dokáže vypěstovat pálivější papričku a také kdo dokáže uvařit a následně i pozřít nejpálivější pokrm. Málokdo přitom ví, že cayennský pepř, což je celý název rostliny, která plodí chilli papričky, si pálivou látku kapsaicin vybudoval v průběhu milionů let evoluce jako ultimátní zbraň proti různým hmyzím škůdcům. A skutečně to funguje, rostliny plodící velmi pálivé papričky jsou hmyzem téměř nedotčeny. Jejich zbraň přitom můžete snadno využít k ochraně své zahrádky i vy.

Mohlo by vás zajímat:  Trávu a mech mezi dlažebními kostkami lze čistit manuálně nebo domácím přípravkem

Levně a šetrně

Na rozdíl od mnoha jiných přípravků proti hmyzu jsou chilli papričky levné, a přitom velmi šetrné k životnímu prostředí. Nejlépe uděláte, když papričkám vyčleníte část svého záhonku, například některé z rohů. Tak vytvoříte přirozenou bariéru, které se hmyz bude raději vyhýbat. Ale i pokud na pěstování vlastních papriček nemáte chuť nebo čas, postřik s kapsaicinem můžete mít za pár minut hotový. Silně pálivé papričky totiž koupíte v každém supermarketu za pár korun.

Zdroj obrázku: Freepik

Postřik s kapsaicinem

Jednu až dvě čerstvé papričky nasekejte najemno a dejte je na dva dny louhovat do odstáté vody, kterou byste jinak použili na zalévání. Papričky louhujte při pokojové teplotě v uzavřené nádobě nebo v míse přikryté čistou utěrkou. Po dvou dnech směs sceďte přes plátno nebo utěrku. Hotový nálev je před aplikací třeba ještě rozředit, na každý litr vody přidejte 20 mililitrů roztoku. Zbytek skladujte v uzavřené nádobě ve spíži nebo v lednici a spotřebujte nejdéle do dvou týdnů.

Mohlo by vás zajímat:  Túje pěstované v květnících potřebují speciální péči. Vydané napospas mrazu nemusí zimu přežít

Aplikace postřiku

Rostliny stačí tímto postřikem ošetřit jednou až dvakrát týdně, pokud tedy zrovna nepřijdou prudké deště, které postřik smyjí. Kapsicin záhony spolehlivě ochrání před mšicemi, housenkami, různými červy a plísněmi, ale také před hlemýždi. Nevoní ani kočkám nebo psům, kteří se budou záhonům také vyhýbat.

Zdroj: https://www.thegardengurus.tv/story.php?id=1873&hit=1
Přidat na Seznam.cz