Túje pěstované v květnících potřebují speciální péči. Vydané napospas mrazu nemusí zimu přežít
Zima je náročným obdobím pro veškerou zahradní vegetaci. V největším ohrožení bývají rostliny v květnících, které přečkávají chlad ve venkovním prostředí. Typicky se jedná o túje, které zdobí terasy nebo venkovní posezení. Na jaře namísto krásně zelených stromků trčí z květináče opelichané jehličnany se zažloutlým jehličím a poškozenými větvemi. Jak ochránit túje před zimou a co je třeba ještě před prvními mrazy udělat?
Zima jehličnanům v nádobách nesvědčí
Jehličnany jsou stromy, které v přírodním prostředí v zimě nikterak netrpí. Zatímco v lese nebo na zahradě přežijí zeravy bez úhony, v nádobách je tomu zcela jinak. Problémem je umístění v květníku, protože v takovém případě je kořenový bal vydaný napospas vymrzání. Túje je tak vystavena chladu jako jakákoli jiná rostlina a trpí nehledě na to, že se jedná o stálezelený jehličnan. Na jaře se pak pěstitelé nestačí divit, že jejich oblíbené stromky nevypadají atraktivně ani zdravě.
Ochrana květníku je základ
Zatímco túje v zemi mají kořeny chráněné půdou a spadaným jehličím, u těch v nádobách tomu tak není, protože množství substrátu je omezené, navíc dochází k ochlazování ze všech stran. Po zálivce k tomu dochází k dalšímu vysychání půdy mrazem, vítr jen dokoná úplnou zkázu těchto jindy krásných jehličnanů. Před zimou je proto nutné květníky ochránit pomocí kartonové krabice, která se vystele zmuchlaným novinovým papírem, suchým listím, bublinkovou fólií nebo nadrceným polystyrenem. Vršek substrátu se též vyloží vrstvou mulče ze smrkových nebo jedlových větviček.
Zalévání na podzim a v zimě
Chlad je první nepřítel zeravů v nádobách, sucho druhým, protože oproti tújím v zahradě se těm v nádobách nedostává dostatečné zálivky. V zalévání se musí pokračovat během celého podzimu a může se zalévat též v zimě v době tání, kdy teploty vystoupají nad nulu. Musí jít o střídmý příděl vody, která se nedotkne větviček, půda musí být neustále mírně vlhká a chráněná mulčem. A jak zabránit poškození větví sněhem? Stačí jednoduše svázat větvičky provázkem k sobě, aby se zmenšila plocha, sníh pak nemá jakoukoli šanci se udržet na větvích po dlouhou dobu.
Zdroj: https://plantaddicts.com/growing-arborvitae-in-pots/