Posečenou trávu lze využít jako mulč, hnojivo i ochranu zahradních rostlin
Posečená tráva je považována za zelený odpad, to znamená, že ji můžeme vyhodit do hnědého kontejneru na biologicky rozložitelný odpad. Je to ale škoda, má totiž mnoho využití na zahradě.
Benefity posekané trávy
Tráva obsahuje mnoho prvků, jako je draslík, fosfor a také dusík. Když si dáte tu práci a budete trávník na jaře přihnojovat, bude obsahovat hodně dusíku. To umožní následné použití jako náhražku chemických přípravků a hnojiv.
Využití jako mulč
Místo slámy, šišek nebo třeba kůry lze použít posečenou trávu. Navrstvěte posekanou trávu kolem rostlin. Vrstva by měla být silná několik centimetrů. Takto připravený mulč ochrání před nadměrným vysycháním a přehříváním. Navíc nebude u rostlin růst plevel. Zároveň se tráva bude pod rostlinami rozkládat a stane se tak přírodním hnojivem.
Pro mulčování zeleninové zahrádky se hodí pouze tráva neošetřená chemikáliemi. Jinak by se chemikálie mohly dostat i na zeleninu.
Do kompostu trávu vrstvit
Můžete se rozhodnout použít trávu jako kompost. Je důležité nedávat najednou velké množství trávy. To by zapříčinilo rychlé ohřátí celé směsi a následně nedostatek kyslíku. Mnohem lepší je prokládat trávu větvičkami, výhonky nebo zeminou.
Izolace před zamrznutím
Posečenou trávu nemusíte spotřebovat hned. Pro uskladnění stačí trávu usušit. To můžete zajistit například jejím rozprostřením do tenké vrstvy na slunci. Když se ujistíte, že je tráva suchá, svažte ji do svazků a skladujte na suchém místě. Na podzim jí stačí zazimovat nejnáchylnější rostliny.
Využití i do trávníku
Posečená tráva se hodí jako mulč nejen pro rostliny, ale i pro trávník samotný. Posekanou trávu nadrťte a rozsypejte na povrch trávníku. Nejenže se tak zbavíte nečistot, ale také trávník zpevníte. Příliš silná vrstva rozkládající se trávy naopak způsobí lysé skvrny. Neměla by se k mulčování používat tráva se stonky, semeny a květy.
Zdroj: https://www.epicgardening.com/grass-clippings/