Díky správnému řezu a čerstvé vodě vydrží šeřík ve váze déle
Omamná vůně šeříku láká hmyz k opylování, ke květům si rádi přičichnou i někteří lidé. Tento keř, jenž může dosahovat vzrůstu menšího stromu, pochází z jihovýchodní Evropy a poloostrova Malá Asie. U nás není původním druhem, přesto zde roste poměrně hojně jako oblíbená zahradní rostlina.
Šeřík obecný
Šeřík obecný je opadavý keř, který může dosáhnout výšky až sedmi metrů. Většinou v zahradách ho ale lidé stříhají, takže bývá menší. Má rozsáhlý kořenový systém. Kůra je u mladých keřů hladká, u starších podélně popraskaná a odlupuje se. Květy mají trubkovitý tvar a typicky voní. Mohou být bílé až červenofialové.
Často se pro jemně fialovou barvu květů používá označení lila z francouzského slova lilas. Zajímavá je pověst šeříku jako byliny, která chrání obydlí před zlými duchy. Aspoň v minulosti tomu lidé věřili a šeříky si u svých domů vysazovali.
Jak si vytvořit kytici z šeříku
Je pochopitelné, že tak krásný květ, jakým se pyšní šeřík, chceme mít i doma pro okrasu. Aby vám ve váze ale dlouho vydržel, je třeba dodržet určitý postup. Základem je, že větvičky šeříku ustřihneme opravdu ostrými nůžkami, aby řez byl rovný. Část větví, které budou ve vodě, by měly být očištěny od listí. Pokud by se listí dostalo do vody, hnilo by, což přispívá k dřívějšímu vadnutí kytice.
Jak prodloužit čerstvost šeříkové kytice
Předtím, než dáte kytici šeříku do vázy, špičky větviček namočte na třicet sekund do horké vody. Ne však déle, abyste rostlinu nepoškodili.
Důležité je také vodu ve váze často měnit, minimálně dvakrát denně. Když budete vodu vyměňovat, nejlépe ráno a večer, vždy konce větví omyjte studenou vodou a jemně ořízněte, aby řez zůstal hladký. Tím se zprůchodní kanálky, jimiž rostlina absorbuje vodu, čímž se prodlouží její životnost.
Zdroj: https://farmhouseandblooms.com/how-to-keep-lilacs-from-wilting-in-the-vase