Dangerous Blood Sucking Insect Small Brown Spotted Mite Biological Name Dermacentor Marginatus Human Skin

Po vytažení z pokožky je nutné klíště dobře zlikvidovat

Co dělat po vytáhnutí klíštěte? Toto často diskutované téma se vždy objeví, když se nám podaří zbavit se tohoto parazita, který se přichytil na našem těle. Existuje mnoho způsobů, jak postupovat, ale je klíčové vybrat si správnou metodu, abychom minimalizovali riziko případných komplikací. Jednou z největších obav je možnost infekce boreliózy nebo klíšťové encefalitidy. Jak se tyto infekce přenášejí? Měli byste klíště topit?

Nebezpečí kousnutí klíštětem a riziko infekce

Kousnutí klíštětem často nepociťujeme díky anestetickým látkám, které uvolňuje, ale přesto je důležité si uvědomit, že klíště může přenášet vážné choroby, jako je lymská borelióza nebo klíšťová encefalitida. Patogeny těchto nemocí se nacházejí ve slinách a trávicích enzymech klíštěte, proto je nezbytné provést správné postupy po odstranění klíštěte a minimalizovat tak riziko infekce.

Mohlo by vás zajímat:  Nepřítel vodní kámen ohrožuje povrchy i spotřebiče. Nejlepší zbraní je pravidelné čištění

Po odstranění klíštěte je důležité pečlivě sledovat výskyt příznaků, jako je zarudnutí nebo vyrážka v místě kousnutí, horečka, únava či bolest svalů a kloubů. Pokud se objeví některý z těchto příznaků, je vhodné vyhledat lékařskou pomoc a informovat o nedávném kousnutí klíštětem. Případná léčba antibiotiky může být zapotřebí, zejména v případě podezření na lymskou boreliózu.

Zdroj obrázku: Freepik

Správné likvidování odstraněného klíštěte

Metoda, kterou zvolíme pro likvidaci odstraněného klíštěte, je klíčová pro zajištění našeho zdraví. I když je možné utopit klíště nebo jej ponořit do alkoholu, nejlepší a doporučenou metodou je drcení klíštěte. Tento postup zahrnuje umístění klíštěte mezi složený list papíru a následné důkladné rozdrcení na tvrdém povrchu. Tím se minimalizuje riziko infekce z uvolněných tělesných tekutin. Po rozdrcení je důležité správně likvidovat klíště a zamezit jeho dalšímu šíření.

Mohlo by vás zajímat:  Vodní kámen v rychlovarné konvici vyčistí kyselina citronová nebo jedlá soda

Správná likvidace klíštěte zahrnuje například zabalení rozdrceného klíštěte do papíru a poté jeho zlikvidování, například vyhození do odpadkového koše nebo spláchnutí do toalety. Je důležité jednat obezřetně a minimalizovat kontakt s klíštětem, aby se zabránilo možnému opětnému kousnutí nebo přenosu patogenů. Při manipulaci s klíštětem je vhodné použít ochranné rukavice nebo jiné vhodné prostředky, které chrání před přímým kontaktem s tělesnými tekutinami klíštěte.

Zdroj: https://my.clevelandclinic.org/health/articles/7234-tick-bites, https://www.cdc.gov/niosh/topics/tick-borne/default.html, https://www.cdc.gov/ticks/symptoms.html, https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/how-to-remove-a-tick, https://www.mosquitosquad.com/southeastern-mass/about-us/blog/tick-control/how-to-properly-dispose-of-a-tick/
Přidat na Seznam.cz