Plísně jsou tichou zhoubou zdí i našeho zdraví. Vypořádejte se s nimi šetrně, ale účinně
Plísně v domácnosti nevěstí nic dobrého – způsobují onemocnění, a mohou dokonce vést k rakovině. A to nemluvě o tom, jak neesteticky vypadají. Než však sáhnete po agresivních čističích, které jsou mnohdy horší než samotná plíseň, zbystřete a čtěte! Metoda níže bude šetrnější a účinná.
Kde se plíseň objevuje
Nejčastěji ji můžeme zahlédnout v horním nebo spodním rohu zdí. Na tato místa často proniká vlhkost a sráží se zde. Jakmile pronikne hluboko do struktury zdi, jediným řešením je její strhnutí. Pokud k tomuto nedošlo, vyzkoušejte sílu čajovníku.

Budete potřebovat:
- olej z čajovníku,
- vodu,
- houbičku na nádobí,
- zubní kartáček,
- kartáč s tvrdými štětinami.
Je lepší předcházet plísním. Prevence je důležitější než samotné řešení potíží. Stačí pravidelně větrat a topit. Po každé koupeli byste měli otevřít okna a nechat koupelnu vyvětrat. Pokud to není možné, nechte otevřené dveře do místnosti s oknem. Pokud plíseň již na zdi máte, smíchejte dvě čajové lžičky oleje čajovníku a nalijte ho do dvou šálků vody. Roztok promíchejte a přelijte do lahve s rozprašovačem. Naneste na plíseň a nechte přibližně jednu hodinu působit. Poté si nasaďte rukavice a kartáček, se kterým plíseň odstraníte. Pokud chcete vyčistit spáry, pomozte si kartáčkem na zuby.

Olej nechte působit déle
Pokud jsou plochy silně znečištěné plísněmi, je třeba nechat směs působit mnohem déle a celý postup několikrát opakovat. Pamatujte si, že olej z čajovníku by ze zasažené zdi neměl být ihned opláchnut. Je lepší směs nanést, vyčistit kartáčkem nebo houbičkou a poté znovu nanést a nechat bez povšimnutí.
Ocet
Lze také využít sílu čističe vyrobeného z octa. Smíchejte teplý ocet s vodou v poměru jedna ku jedné a přelijte do lahve s rozprašovačem. Poté naneste na plíseň, nechte působit a postupujte stejně jako u čajovníku. Ocet má antibakteriální, protiplísňové a dezinfekční účinky.
Zdroj: https://www.thespruce.com/how-to-get-rid-of-mold-4163846
