Nábytek znovu bez jediné rýhy: povrchové renovace se není třeba bát
Převážná většina lidí se o svůj nábytek stará, aby dlouho vydržel, plnil svou funkci a působil dekorativně, ale přes všechnu opatrnost se může stát, že se na povrchu objeví rýhy. Příčiny mohou být různé, může se například jednat o následek pádu ostrého předmětu nebo stěhování, o stopy drápů domácích mazlíčků a některé vady mohu být způsobeny i stárnutím dřeva. Na podobné situace lze však úspěšně aplikovat přírodní a šetrné způsoby řešení.
Citronová šťáva a rostlinný olej
Kombinace citronové šťávy a rostlinného oleje je velice účinná zejména na drobné škrábance. Smíchejte tyto dvě ingredience, do směsi namočte hadřík a povrch nábytku důkladně vyčistěte. Podle potřeby můžete tento postup i několikrát zopakovat. Výhodou je, že kromě zahlazení rýh bude nábytek i příjemně vonět.
Vazelína
K vyplnění a vyhlazení rýh na povrchu nábytku lze použít také vazelínu, kterou naneste na vatový tampon a důkladně ji vetřete do povrchu nábytku. Můžete použít i o něco větší množství a nechat působit přes noc. Druhý den přebytečnou vazelínu odstraňte a nábytek přeleštěte.
Černý čaj
Sáček černého čaje zalijte malým množstvím vařící vody, aby byl co nejsilnější. Poté do něj namočte vatový tampon a pomocí něj několikrát přetřete poškozený povrch vašeho nábytku. V závislosti na hloubce rýh celý proces zopakujte, dokud povrch nebude vypadat celistvě a neporušeně.
Jód či kávová sedlina na tmavší nábytek
Pokud dojde k poškození povrchu tmavšího nábytku, může vám k jeho vyhlazení účinně pomoct jód. Namočte do něj tenčí štětec nebo vatovou tyčinku a vetřete jej do rýh. Tento postup bude pravděpodobně zapotřebí jednou nebo i vícekrát zopakovat pro dosažení žádoucího efektu.
K zahlazení rýh na tmavším nábytku můžete vyzkoušet také kávovou sedlinu. Pomocí štětečku nebo vatové tyčinky ji důkladně vetřete do rýh, nechejte zaschnout a povrch poté vyleštěte.
Zdroj: https://newengland.com/today/living/home-repair-diy/wood-furniture-scratches/