Keříky malin může napadnout hned několik chorob. Ohroženy jsou plody i celé rostliny

Keříky malin může napadnout hned několik chorob. Ohroženy jsou plody i celé rostliny

Maliny jsou vynikající a velmi zdravé. Jedná se o oblíbenou letní pochoutku, kterou si můžete snadno vypěstovat na zahradě. O maliny musíte samozřejmě pečovat, aby vám bohatě plodily. Jakmile je postihne nějaká choroba, nebudou mít téměř žádné plody. Podívejme se, jaké choroby jsou pro maliny typické a jak proti nim zakročit.

Plíseň šedá

Plíseň šedá je poměrně časté onemocnění. Způsobuje ji houba Botrytis cinerea, která napadá nadzemní části rostlin, které rostou hustě u sebe. Vysoké teploty a vysoká vlhkost vzduchu jsou nejlepší podmínky pro vznik plísně. Příznakem jsou tmavé skvrny na výhoncích a šedý povlak na plodech. Nemocné části musíte ihned odstranit a ošetřit postřikem proti houbám.

Mohlo by vás zajímat:  Krtci nesnesou specifické vůně. Jako prevence poslouží měsíček, řebčík nebo máta

Houbové choroby

Maliny napadají také další druhy hub (Leptoshaeria coniothyrium, Didymella applanata a další). Těmito nemocemi trpí nejen výhonky, ale také plody a listy. Hnědé skvrny na mladých výhoncích by vás měly upozornit, že něco není správně. Napadené výhonky odstraňte a spalte. Ostatní postříkejte speciálním postřikem proti houbám.

Zdroj obrázku: Freepik

Chloróza maliníku

Chloróza maliníku je jednou z onemocnění u malin, která šíří larvy mšic. Poznáte ho velmi jednoduše. Na listech keřů se vytvoří světle žluté pruhy. Během pár dnů se listy zdeformují a mladé listy nebudou plně vyvinuté. Růst celé rostliny se zpomalí a bude také pomaleji plodit.

Mohlo by vás zajímat:  Příprava zahrady na novou sezónu: péči potřebují stromy, záhony i nábytek

Malinová verticilióza

Verticilióza je nemoc, kterou způsobuje houba Verticillium dahliae, která postihuje nejen listy, ale také výhonky. Během 2–3 let může rostlinu zcela zahubit. Rozvíjí se přitom hlavně při vysokých teplotách. Nemoc poznáte podle tmavých pruhů na listech, které během doby mění barvu. Od žluté se postupně mění v hnědou. Léčba je možná pomocí postřiků. Mnohem lepší je ale prevence. Stačí, když do blízkosti zasadíte hořčici a poté ji budete přidávat i do půdy při okopávání záhonů.

Zdroj: https://www.alberta.ca/diseases-of-raspberries.aspx
Přidat na Seznam.cz