Plastova Okna1

Plastová okna jsou praktická a odolná, ale i o ně je třeba umět se starat

Plastová okna stále častěji nahrazují klasická dřevěná. Hraje pro ně totiž mnoho výhod. Okna z plastu dlouhodobě šetří náklady na energie a vytápění, a to díky kvalitnímu utěsnění mezi vnitřními a vnějšími prostory. Kromě toho mají také vliv na vlhkost v domácnosti.

Správně nainstalovaná okna vám vydrží mnoho let. Vyžadují ale pravidelnou údržbu. Plastová okna mají oproti dřevěným celou řadu výhod:

  • lépe těsní,
  • snáze se čistí,
  • nevyžadují pravidelné natírání,
  • jsou odolnější a zajistí lepší zabezpečení.
Zdroj obrázku: Freepik

Základní nastavení plastových oken

Na rámu plastového okna najdete několik zavíracích mechanismů. Tyto mechanismy nazývají okenářské firmy jako kování. Jako každá mechanická část, tak i tato vyžaduje správné nastavení a jeho pravidelnou obnovu.

Mohlo by vás zajímat:  Pokojové rostliny je vhodné volit s ohledem na domácí mazlíčky

Špatně nastavené kování poznáte snadno – okna a dveře se hůře dovírají, kliky kladou větší odpor a prahy ve dveřích drhnou. Okna při špatném nastavení kování navíc špatně těsní. Správného nastavení oken dosáhnete dotažením šroubů přímo v kování. Někteří výrobci na svých stránkách prezentují videonávody na jejich správné nastavení.

Péče o kování

Kování tvoří kovové části, které vyžadují pravidelnou údržbu. Správně nastavené kování, o které pravidelně pečujete, vám umožní snadné otevírání a vyklápění oken nebo dveří. Kování jednou za rok prostříkněte olejem, doporučujeme například univerzální sprej WD-40. Použít můžete také strojní vazelínu.

Mohlo by vás zajímat:  Zdánlivě bezpečné předměty se mohou proměnit ve smrtící hrozbu. Tyhle věci do dětských rukou rozhodně nepatří!
Zdroj obrázku: Freepik

Údržba těsnění

Poslední z částí oken je těsnění. To odděluje plastové rámy oken a skleněné tabule. Zejména vnitřní těsnění trpí náhlými změnami teplot a také všudypřítomnou vlhkostí. Jednou za rok těsnění sundejte a zkontrolujte ho. V případě, že je těsnění ve špatném stavu, tak ho vyměňte.

Stejně jako u kování tak i těsnění namažte vazelínou nebo olejem. Díky tomu zajistíte perfektní přilnutí plastového těsnění k okennímu rámu. Špatné těsnění bývá navíc velmi častým důvodem, proč okna netěsní a uniká vám teplo.

Zdroj: https://www.safestyle-windows.co.uk/ask-an-expert/window-and-door-maintenance/window-maintenance-how-to-clean-and-care-for-upvc/
Přidat na Seznam.cz