6 známek, že vaše dveře a okna potřebují údržbu

Přestože je údržba plastových oken a dveří snadná, mnoho lidí ji podceňuje. Kvůli dlouhé životnosti materiálu (více než 50 let) si totiž myslí, že není tolik potřeba.

1.   Je po zimě

Minimálně jednou do roka byste okna a dveře měli umýt a zkontrolovat. Jaro je ideální čas, protože zima otvorové výplně zatěžuje nejvíce. Zařaďte proto údržbu oken a dveří do programu jarního úklidu.

2.   Rámy jsou mastné

Mastnota zatěžuje profily plastových oken a je signálem, že je na čase údržba. Pro odstranění mastnoty volte vodu s přídavkem saponátu nebo octu, nikdy ne abrazivní nebo agresivní chemická čistidla. S mastnotou byste tak odstranili i vrchní ochrannou vrstvu laku.

čištění oken

3.   Okna jsou zaprášená

Zde platí to stejné jako v případě mastnoty. Pro důkladné odstranění prachu je důležitá správná volba hadříku. Měl by být bez švů, aby nepoškrábal skla a také by neměl pouštět chlupy. Vhodná je jelenice nebo mikroutěrka.

4.   Okna nebo dveře se nezavírají tiše

Cvakání, klikání nebo rachtání může znamenat dvě věci. Buď se do kování vašich oken či dveří dostala nečistota, nebo je kování rozbité. V prvním případě stačí plastové dveře a především jejich panty pořádně vyluxovat, v druhém volejte technika.

Mohlo by vás zajímat:  Škrábance na nábytku jde jednoduše zamaskovat čajem nebo pastelkami

5.   Okna nebo dveře jdou špatně zavírat

Problém je nejspíše s gumovým těsněním. Pokud vaše plastová okna nedoléhají, zbytečně ztrácíte teplo a čím déle budete opravu odkládat, tím bude náročnější. Technika proto volejte ihned.

bydlenisnu.cz_oknoplastik.cz_02

6.   Rolety a žaluzie při vytahování drhnou

Vodící lanko a spoje jsou nejspíš plné nečistot. To znamená, že jste údržbu nějakou dobu zanedbávali a teď byste to měli napravit. Při té příležitosti se postarejte i o zbylé okenní doplňky, jako jsou parapety nebo sítě proti hmyzu.

Pravidelná péče o plastová okna se vyplatí

Pokud si pořídíte plastová okna od české firmy Oknoplastik, máte k dispozici servis 24 hodin denně. Standardní záruka na okna je 5 let, při dodržení pravidelných servisních prohlídek vám ji ale prodejce prodlouží na 40 let. O důvod víc nezanedbávat pravidelnou údržbu!

K plastovým oknům si u firmy Oknoplastik můžete vybrat i plastové vchodové dveře a interiérové dveře. Vše tak budete mít perfektně sladěné.

Přidat na Seznam.cz