Zákeřné štěnice mohou napadnout i váš dům. K proniknutí jim stačí málo

Zákeřné štěnice mohou napadnout i váš dům. K proniknutí jim stačí málo

Objevit doma štěnice není rozhodně nic příjemného, většinou k takovému zjištění dojde při pohledu na pokožku, na které jsou znenadání červené boláky. Štěnice se vyskytují pod podlahou, za čalouněným nábytkem i v rozích postelí či v matraci a lůžkovinách. Svědivé boláky nutí k návštěvě kožního lékaře a hlavně k rychlé akci, bez které se štěnice rozmnoží do obřích kolonií. Jak s těmito nezvanými návštěvníky efektivně bojovat?

Až rok bez potravy

Štěnice patří mezi nebezpečný polokřídlý hmyz a jedná se o parazita, který se živí lidskou nebo zvířecí krví, útočí zejména v noci. Má zploštělé oválné tělo a žlutooranžovou hlavičku, na které má tykadla s vyvinutými čichovými buňkami, díky kterým rychle najde hostitele. Štěnice způsobují pokousání a mohou vyvolat alergickou reakci, nepřenášejí ale další patogeny, puchýřky jsou však zarudlé a svědí, někdy připomínají vyrážku zaměnitelnou s kožní alergií na kyselé potraviny. Štěnice jsou nebezpečné i z jiného důvodu, bez potravy vydrží až dvanáct měsíců, a jsou tedy dlouhodobou hrozbou pro celou domácnost.

Mohlo by vás zajímat:  V každé koupelně najdeme dokonalý čisticí prostředek, který rozzáří celý domov
Zdroj obrázku: Freepik

Z letišť i hotelových pokojů

Jak se dostanou štěnice do obydlí, které je čisté a uklizené? Povětšinou z prostředků veřejné dopravy, z letiště, nebo dokonce z hotelového pokoje. Štěnice bývají psychologicky vyobrazovány ve špinavém prostředí, není tomu tak, prach jim brání v lezení. Do vyšších pater se dostávají potrubím nebo ventilací. Co může na přítomnost štěnic upozornit? Bezpochyby kožní projevy, které se objevují po sání, jako jsou vyrážka, boláky nebo otoky, ale také krev, která se vyskytne na lůžkovinách, nebo vajíčka samiček, která se objeví v textilu. V místnosti se může objevit nasládlý odér.

Mohlo by vás zajímat:  Praní záclon podpoří jejich odmočení a několik domácích prostředků

Jak likvidovat štěnice

Nejlepší ochranou před štěnicemi je zabránit jejich vniknutí do domácnosti, nesnáší vůni kurkumy nebo levandule a karafiátů. Pro jejich fyzickou likvidaci se může použít parní čistič, protože nepřežijí tok horké páry nebo posyp křemelinou, která vysuší jejich tělo a ony umřou. Křemelinou se doporučuje vysypat všechny rohy, praskliny a mezery. Poté se musí důkladně vysát zbytky včetně mrtvých jedinců a podlahu vytřít.

Zdroj: https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/guide/bedbugs-infestation
Přidat na Seznam.cz