Balkon Zahrada

Vlastní zeleninu a ovoce si můžete vypěstovat i na balkoně. Stačí dostatek slunce a zálivky

Toužíte po čerstvé jahodě nebo si chcete denně sbírat vlastní rajčata? Nepotřebujete velkou zahradu, stačí jen kousek slunce a hlavně balkon! Na něm se totiž dají vypěstovat různé druhy zeleniny, ale také ovoce. Nemusíte být ani velký zahradník a zvládnete to také. Navíc, co může být víc, než si každý den utrhnout, na co máte chuť?

Velmi oblíbená na pěstování jsou rajčata

Rajčat existuje mnoho druhů, a vy si tak můžete vybrat takový, který vám bude nejvíce vyhovovat právě na pěstování. Z rajčat si můžete udělat nepřeberné množství pokrmů, takže není nad čím váhat. Na balkon se hodí odrůdy například cherry rajčat, která jsou malá a nerostou do velkých výšek.

Mohlo by vás zajímat:  Na jaře je důležité postarat se o trávník, stromy i sazenice zeleniny
Zdroj obrázku: Freepik

Rajčata vysaďte v polovině května, kdy už bude teplo a rajčata nezmrznou. Na dno květináče nebo truhlíku dejte vrstvu keramzitu nebo malých oblázků, aby mohla voda volně odtékat. Rajčata potřebují k růstu světlo a slunce, proto je nedávejte do stínu. Potřebují častou zálivku a je potřeba na to myslet, protože mohou snadno uschnout. Hnojit je můžete jednou za měsíc. Některé odrůdy rostou do větších výšek, proto je nutné jim pořídit podpěru, aby se stonky nelámaly.

Mohlo by vás zajímat:  Krásný a zelený trávník po celé léto: klíčem je správná zálivka a hnojení

Z ovoce vedou jahody nebo maliny

I maliny nebo malé lesní jahody si můžete vypěstovat na balkoně, pokud máte dostatek místa. Vhodná je například odrůda Ruby Beauty, která roste do výšky jen 50 centimetrů. Maliny můžete vysadit jako jednoletky nebo dvouleté výhonky, které budou plodit v létě i na podzim. Maliny potřebují mírně kyselou půdu a slunné, teplé místo, kam nebude foukat vítr. Vyžadují stojatou nebo dešťovou vodu a jako hnojivo použijte kompost nebo ho kupte v obchodech.

Mohlo by vás zajímat:  Rýmovník obohatí pokrmy orientální vůní, patří mezi cenné byliny
Zdroj obrázku: Freepik

Jahody vám budou klidně plodit až do podzimu, záleží na odrůdě. Potřebují velké květináče a pravidelnou zálivku. Ředkev se na balkonech tak často nevyskytuje, ale je to velmi nenáročná rostlina, která přinese plody. Hodí se k rajčatům, které jí poskytnou stín. Ředkve by se neměly pěstovat spolu s okurkami a nevyžadují žádné hnojení.

Zdroj: https://www.lovethegarden.com/au-en/article/growing-fruit-vegetable-garden-balcony
Přidat na Seznam.cz