Ořezané větve tújí je škoda vyhodit. Vyrostou z nich nové stromky a zafungují jako hnojivo

Ořezané větve tújí je škoda vyhodit. Vyrostou z nich nové stromky a zafungují jako hnojivo

Túje jsou neodmyslitelně spojené s tuzemskými živými ploty, protože tvoří nepropustnou houštinu a zamezují pohledu na zahradu z ulice nebo od sousedů. Pravidelně, povětšinou dvakrát do roka, se musí zastřihávat, aby držely tvar a mohly zase bujně růst. Ale co dělat s množstvím ořezaných větví? Jak je ještě využít?

Jarní a letní řez zeravů

Mnozí pěstitelé mají pocit, že túje neboli zeravy vydrží všechno a nebojí se je prořezávat ještě v pozdním podzimu. Jedná se o velkou chybu, protože tyto jehličnany následně nemusí přestát zimu a mráz a mohou promrznout. Túje se doporučuje prořezávat dvakrát ročně, na jaře a v pozdním létě, na konci srpna. Mladé exempláře mladší než rok se neprořezávají vůbec, následně se zkracují stromky po dosažení výšky 150 centimetrů.

Mohlo by vás zajímat:  Ani na podzim práce na zahradě nekončí. Několik důležitých kroků ji připraví na dlouhou zimu
Zdroj obrázku: Freepik

Příprava sazenic na další sezónu

Výtečnou možností na využití ořezaných větví je řízkování a namnožení sazenic, které mohou zdobit zahradu už v další sezóně. Nabízí se také směna sazenic se sousedy nebo jejich prodej. Odřízne se asi 20centimetrový konec větvičky, dužnaté jehličí ve spodní části odstraňte a řízek zasaďte do dobře propustné zeminy. Větvičku přikryjte odříznutou PET lahví a nechte zakořenit, tento proces lze provést v záhoně nebo v jednotlivých květnících. Organický materiál se může použít též do kompostu, na mulč nebo na ochranu rostlin před chladem.

Mohlo by vás zajímat:  Příliš mnoho tuku zkazí celé jídlo. Nevyhazujte ho, snadnými triky se přebytečného omastku zbavíte

Kompost z větví tújí

Po ořezání tújí vznikne povětšinou velká hromada organického materiálu, který se nedoporučuje pálit. Naopak je vhodné jej použít jako základ do kyselého kompostu, který milují acidofilní rostliny včetně azalek, vřesů nebo borůvek. Je třeba počítat s tím, že dřevnaté i zelené části se rozkládají až tři roky, proto se mohou rozmělnit nebo nasekat nadrobno před smícháním s dalším bioodpadem. Do kompostu se vkládají jen zdravé větve bez napadení škůdci. Suché větve se mohou použít jako mulč kolem malin, borůvek nebo brusinek, případně jako ochrana před chladem, kdy se jimi rostliny nebo záhony přikryjí.

Zdroj: https://whyfarmit.com/thuja-green-giant-pruning/
Přidat na Seznam.cz