Zahrada Podzim

Ani na podzim práce na zahradě nekončí. Několik důležitých kroků ji připraví na dlouhou zimu

Zahrada potřebuje údržbu během celého roku, ale těsně před zimou musíte udělat řadu důležitých a jinak poměrně netradičních věcí, aby si vaše zahrada mohla krásně odpočinout a na jaře znovu vyrůst a vykvést v plné síle. Mezi základní aktivity patří hrabání listí, hnojení a čištění nářadí. Na co dalšího byste před zimou neměli zapomenout?

Činnosti, bez kterých se neobejdete

Ihned po prvním mrazíku vykopejte oddenky letních cibulovin, které nezimují v zemi. Jedná se například o jiřiny, mečíky nebo korálky. Až budou suché, vložte je do prolamované krabice, dejte do suterénu a skladujte v teplotě mezi 5 a 8 stupni až do jara. Naprostým základem je samozřejmě také pravidelné hrabání listí, které můžete použít k mulčování kolem trvalek, jež zůstávají přes zimu v půdě.

Mohlo by vás zajímat:  Vyvýšené záhony se lépe udržují a dodají zahradě zajímavý vzhled
Zdroj obrázku: Freepik

Jehličnany, keře a holé kořeny vysazené na podzim musíte pravidelně zalévat. Než půda zamrzne, měly by dřeviny nashromáždit velkou zásobu vody. Stejně tak byste měli půdu prohnojit kompostem nebo fermentovaným hnojem. Obohacená živinami přinese v další sezóně mnohem lepší plodiny. Ošetření hnojivem musíte provést v den, kdy bude teplota vyšší než 10 stupňů.

Poslední sekání trávy a postřiky na stromech

Před zimou musíte také naposledy posekat trávník. Až to uděláte, důkladně vyčistěte sekačku nebo křovinořez od nečistot a trávy. Aplikujte olej, aby byl nástroj chráněný během zimy. Nezapomeňte veškeré nářadí uložit na své místo, kde bude schované před mrazem.

Mohlo by vás zajímat:  Při hnědnutí tújí je nutné reagovat ihned. Včasný zásah může stromy zachránit
Zdroj obrázku: Freepik

Posledním úkolem, na který nesmíte zapomenout, je profylaktický postřik ovocných stromů. Díky tomu budou chráněny proti chorobám. Jabloně můžete ošetřit postřikem listů 5% roztokem močoviny, což byste měli udělat až po sklizni. Broskev můžete ochránit před krepatěním pomocí Miedzianu 50 WP nebo Syllitu 65 WP. Tuto aplikaci byste ovšem měli provést až poté, co opadají ze stromu všechny listy. Po dokončení všech úkolů budete mít zahradu dokonale připravenou na zimu.

Zdroj: https://learn.eartheasy.com/articles/ten-ways-to-prepare-your-garden-for-winter/, https://www.arecenze.cz/sekacky/#udrzba-sekacky
Přidat na Seznam.cz