Oblečení, které vyžaduje speciální praní, lze vyčistit nejen chemicky. Přírodní možnosti jsou mnohem příjemnější

Oblečení, které vyžaduje speciální praní, lze vyčistit nejen chemicky. Přírodní možnosti jsou mnohem příjemnější

Velmi špinavé oblečení často vyžaduje zvláštní péči, protože běžné praní v tomto případě nestačí. Může být nutné použít invazivnější metody, jako je například chemické čištění. Tato metoda má však výhody i nevýhody. Bezpochyby je velmi účinná, nicméně vyžaduje použití silných chemikálií, což znamená, že není zcela bezpečná. Naštěstí existují přírodní alternativy, které nám pomohou odstranit z oděvu odolnou špínu.

Ruční praní

Oblečení, které by se mělo čistit chemicky, lze prát ručně ve vlažné vodě s jemným pracím prostředkem. Takto se nedají čistit pouze oděvy z hedvábí nebo vlny. Při ručním praní nezapomeňte oděv dobře vymáchat a vyvěste jej, aby řádně vyschnul.

Mohlo by vás zajímat:  Ocet je neocenitelný pomocník v celé domácnosti. Dezinfikuje, bělí a odstraňuje zápach

Jemné látky

Čištění jemných tkanin, jako je hedvábí nebo vlna, vyžaduje zvláštní postup. Měli byste je prát ve studené vodě s použitím velmi jemného pracího prostředku s pH nepřesahujícím 7. Oblečení neždímejte, ale spíše jej jen překryjte ručníkem, který nasaje přebytečnou vodu, a nechte jej vyschnout.

Parní čistění

Speciální stroje na parní čištění jsou na trhu k dispozici již nějakou dobu. Mnoho obchodů s oblečením využívá tuto možnost, neboť se díky ní dá oblečení snadno osvěžit. Pokud se vaše skříň skládá převážně z oblečení, které je třeba čistit chemicky, zkuste parní čištění.

Mohlo by vás zajímat:  Vyprat ložní prádlo nestačí. Kvalitní spánek plný krásných snů vám zaručí pouze důkladně vyčištěná postel
Zdroj obrázku: Freepik

Stop aviváži

Aviváž trvale narušuje a poškozuje jemná vlákna. Určitě ji tedy vynechte, pokud perete krajkové prádlo, funkční prádlo, plavky nebo oblečení, které obsahuje elastan.

Vyhněte se sušičce

Byť je pravdou, že sušička urychluje celý proces praní a umožňuje vám mít rychle suché a nadýchané oděvy, pro některé tkaniny není tento způsob vhodný. Nejlepší je prádlo obyčejně vyvěsit na šňůru a nechat jej uschnout na vzduchu. Jemné tkaniny nejsou pro bubnovou sušičku vhodné. Dejte si ale pozor také na sušení na přímém slunci – barvy mohou snadno blednout, proto se hodí pouze pro bílé oděvy.

Zdroj: https://www.maids.com/blog/6-expert-tips-for-washing-delicates/
Přidat na Seznam.cz