Jednoduchá péče o závěsy a záclony: díky správnému praní se nezmačkají a budou vypadat dokonale

Jednoduchá péče o závěsy a záclony: díky správnému praní se nezmačkají a budou vypadat dokonale

Žaluzie namísto záclon a závěsů? Lidé se často zbavují bytových textilií, protože vyžadují potřebnou údržbu, musí se prát a žehlit, aby vypadaly na oknech dokonale a dotvářely celkový design místnosti. Jenže kdo má dnes čas žehlit závěsy? To je důvod, proč závěsy nejsou v dnešní době příliš trendy. Ale nemusí tomu tak být, s těmito jednoduchými triky budou závěsy vypadat vždy skvěle, pravidla praní přitom nejsou nikterak složitá.

Závěsy jako součást designu místnosti

V minulosti byly záclony a závěsy doslova povinností. To se změnilo s příchodem novějších lamelových nebo látkových žaluzií, které postupně nahrazují garnýže a bytový textil. Praní záclon a závěsů je totiž strašákem, kvůli kterému se mnozí rozhodnou je oželet a nahradit moderními zatemňovacími roletami nebo zmíněnými žaluziemi. A proč je praní těchto typů látek tolik děsivé? Citlivý materiál často trpí na pomačkání, žehlení je pak velmi úmorné a zdlouhavé, ale nemusí být, stačí vědět, jak správně prát záclony nebo závěsy.

Mohlo by vás zajímat:  Konec úmornému žehlení! Několik změn a vychytávek zkrátí čas u žehlicího prkna na minimum
Zdroj obrázku: Freepik

Tipy, jak prát záclony a závěsy

Většina z nás pere tento druh textilií v pračce, kde se mohou pomačkat, následně vypadají nevzhledně, proto je nutné prát na správnou teplotu. U záclon a závěsů se doporučuje vybrat programy na 30 nebo 40 stupňů, přičemž je nutné vždy zkontrolovat štítek daného výrobku. Kromě toho je nutné prát na jemný program nebo program přímo určený pro záclony a tento druh textilu neždímat vůbec nebo jen pár vteřin maximálně na 600 otáček.

Mohlo by vás zajímat:  Slupky z ovoce a zeleniny je chyba vyhodit. Rozzáří domov, potěší rostliny a vyženou škůdce

Praní záclon v povlaku od polštáře

Dalším účinným trikem je praní záclon složených do čtverce v bavlněném povlaku od polštáře. Záclony by měly zabírat asi třetinu pračky, rozhodně nesmí být buben naplněný více. Okamžitě po vyprání se musí záclony a závěsy pověsit a nechat vykapat. A co dělat se zašedlými nebo zažloutlými textiliemi? Doporučuje se je před praním ponořit do vody s pracím práškem, případně do pračky přidat jedlou sodu.

Zdroj: https://www.thespruce.com/how-to-clean-all-types-of-curtains-1901080
Přidat na Seznam.cz