New Years Eve 1953253 1920

Novoroční ohňostroj k silvestru patří, pro naše mazlíčky je ale utrpením

Mnozí z nás slaví Nový rok za přítomnosti ohňostroje. I když vypadá působivě, může způsobit vážné škody, včetně popálenin na lidském těle. A mnoho z nás zapomíná na utrpení, které během této doby prožívají psi a kočky. Stres, zapříčiněný světlem a zvuky ohňostrojů, často způsobí, že domácí mazlíčci utečou, leckdy se již nevrátí. Proto je velmi užitečné vědět, jak si s domácím mazlíčkem poradit a co dělat, abychom ho před utrpením způsobeným ohňostrojem ochránili. 

Reakce na ohňostroj i bouři

Zvířata mohou na ohňostroj či silnou bouři reagovat různě. Někteří je zcela ignorují, ale někdy mohou tyto podněty vyvolat agresivitu, spojenou s hlasitým štěkáním nebo vytím, paniku a následné nervové záchvěvy. Hlavním důvodem je velmi silný sluch, kterým mazlíčci intenzivně vnímají třeba i zašustění pytlíku. Proto mohou tyto obrovské rány vést k nesnesitelnému utrpení a stresu, který jim brání v normálním fungování.

Mohlo by vás zajímat:  Kvasnice plné vitamínů jsou úžasným léčivem, kosmetikou i ochráncem zahrady před škůdci
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Co dělat s vystrašeným mazlíčkem?

Zvířata, žijící v domě či bytě, mají při hlasitých ránách tendenci schovat se do temných koutů či pod nábytek. Nejčastější místností je pak koupelna, kde bývá minimum hluku díky malým či chybějícím oknům. Pokud se zde pes nebo kočka cítí bezpečně, nechte je v ní zůstat. Pro větší pohodlí jim sem přemístěte pelíšek, přikrývku i hračky. K většímu pohodlí také přispěje miska s jídlem a pitím, avšak pokud zvíře nejí, nenuťte jej. 

Mohlo by vás zajímat:  Veselý balkón posetý barevnými květy. Sedm tipů na odolné květinové krásky

Venčení

Pes musí jít ven na procházku několikrát denně, proto byste měli naplánovat procházky tak, aby se minimalizovalo riziko zaslechnutí ohňostroje. Nejlepší je, aby byla první procházka co nejdříve a byla co nejdelší. K večeru pak procházky zkracujte, ideálně je provádějte v okolí bydliště, které pes bezpečně zná. I pokud je zvíře dobře vychované, venčete jej pro jistotu na vodítku.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Mazlíčci na dvoře či zahradě

Pokud se vaši mazlíčci pohybují v okolí domu, vezměte je na tento večer do domu. Ve stavu paniky se snaží hluku uniknout, přičemž nehledí na překážky. V takovém případě může být zvíře nebezpečné hlavně samo sobě, obzvláště v případě, že uteče. 

Mohlo by vás zajímat:  Sůl nad zlato: její jedinečné účinky v domácnosti i kosmetice využívají lidé po celém světě

Sedativa

Někteří veterináři doporučují dávat zvířatům sedativa, která jim pomáhají tuto dobu zvládnout. Doporučováno je začít podávat zvířatům léky ve chvíli, kdy jsou ještě v klidu. V opačném případě nemusí léky účinkovat, dokonce mohou pocit strachu zesílit. 

Přidat na Seznam.cz