Dog Food 5175619 1920

Někteří páníčci dávají psům ochutnat všechno, hazardují tak s jejich zdravím

Pes udělá oči a pamlsek letí pod stůl. Většina majitelů prosebným gestům svého psa neodolá a psovi se tak dostane stravy, která mu nepřísluší. Ne všechno lidské jídlo je totiž pro psa vhodné, byť pes prosí sebevíc. Typickým příkladem je čokoláda nebo zmrzlina, psi jsou těmito dobrotami posedlí, ale způsobují jim těžkou otravu. Co byste psům rozhodně dávat neměli, a co jim naopak udělá dobře?

Nejen granule a konzervy

Většina chovatelů psů poskytuje svým čtyřnohým miláčkům granule nebo konzervované jídlo, které zohledňuje věk zvířete, ale také jeho stav (např. po kastraci) a nabízí vyvážený poměr vitamínů a minerálů pro zdraví a lesklou srst. Pes však může jíst také jiné jídlo, jen je nutné dbát na výběr, aby mu taková strava neuškodila. Čemu se rozhodně vyhýbat při krmení psa?

Mohlo by vás zajímat:  Roztomilá kočka s nebezpečnými drápky. Ochraňte nábytek šikovně a na trvalo

Zelenina může způsobit otravu

Lidská strava může být pro psa škodlivá. Jedním z příkladů je zelenina, která je zdraví prospěšná lidem, ale ne zvířatům. Cibule, pažitka nebo česnek ve větší míře mohou vést k anémii vzhledem k obsaženému thiosíranu sodnému, ale uškodit mohou také disulfidy, které způsobují u zvířat těžkou otravu, proto by dávka neměla překročit 5 g na kilogram tělesné hmotnosti denně.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Houby si nechte pro sebe

Jako milovníci hub chodíte během celého léta a podzimu do lesa na houby a sbíráte plné košíky, proto při jejich přípravě hodíte pár kousků také svému miláčkovi? Lesní, ale i ty zahradní, jsou těžce stravitelné pro lidi, pro zvířecí trávení jsou naprostou katastrofou. Houby, tím spíše smažené, mohou narušit celý trávicí systém, jejich konzumace může vést k otravě zvířete, případně způsobí psovi průjem či zácpu, mohou také poškodit jeho nervový systém. 

Mohlo by vás zajímat:  Průzračně čistá voda je ideální k pití i zalévání, ale pouze ta odstátá

Ovoce chutná, ale může uškodit

Obdobně jako zelenina, není ani ovoce vhodné pro čtyřnohé přátele, byť psi milují okusování jablek, která najdou na zahradě. Rozhodně záměrně psům nedávejte jiné druhy nebo exotické ovoce, především jsou nebezpečné hrozny, sušené rozinky, ale také avokádo, které může být doslova smrtící, případně může dojít k poškození ledvin a jater.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Co pejskovi naopak neuškodí?

Z ovoce jsou vhodné banány, vodní melouny, hrušky, jablka nebo jahody, ze zeleniny pak mrkev, která je pro psa dokonalým kousátkem. Psi samozřejmě milují maso, je zdrojem bílkovin a vhodné je maso drůbeží, hovězí, vepřové nebo tepelně upravené ryby. S kostmi buďte obezřetní, v pořádku jsou velké telecí nebo hovězí, v žádném případě rybí, drůbeží nebo takové, které se mohou rozlámat na ostré kousky a mohou se zaseknout v krku nebo v trávicím systému.

Přidat na Seznam.cz