Nepřítel varné konvice nikdy nespí. Spolehlivě ho porazí jedlá soda nebo ocet

Nepřítel varné konvice nikdy nespí. Spolehlivě ho porazí jedlá soda nebo ocet

Na pultech obchodů najdeme v dnešní době nepřeberné množství různých čisticích prostředků. Většinou jsou ale na bázi dost agresivních a rozhodně ne ekologických chemikálií. V kuchyni často saháme po těchto čisticích prostředcích kvůli vodnímu kameni, který se usazuje uvnitř rychlovarné konvice.

Jak vodní kámen vzniká?

Bílá usazenina v konvici je zdravotně nezávadná, ale nevypadá vůbec dobře a navíc vám může zkazit požitek z pití oblíbeného čaje nebo kávy. Vodní kámen se tvoří rychle a opláchnutí s ním nic neudělá. Než ale příště sáhnete po chemických čistidlech, vyzkoušejte metody domácího odvápnění – jsou levné, účinné a ekologické, takže nezatěžují životní prostředí.

Mohlo by vás zajímat:  Hřebíček a skořice koupelnu příjemně provoní, jako bonus vyženou nevítané rybenky

Charakteristická bílá sraženina na dně konvice vzniká, když se hydrogenuhličitany vápenaté a hořečnaté při vaření vody přeměňují na uhličitany. Právě ony pak na dně a na stěnách konvice tvoří tvrdou bílou skořápku. Zbavit se jí můžete hned dvěma osvědčenými domácími metodami, a to buď za použití kyseliny citronové, nebo pomocí octa.

Zdroj obrázku: Freepik

Kyselina citronová a ocet

Kyselina citronová patří k nedocenitelným pomocníkům v domácnosti. Využijete ji nejen při vaření, uplatnění najde i při úklidu. Je to zároveň jeden z nejoblíbenějších způsobů, jak se zbavit vodního kamene z rychlovarné konvice. Stačí do konvice nalít vodu a přidat šest lžiček práškové kyseliny. Po několika hodinách směs vylijte, konvici opláchněte, vyvařte ji čistou vodou a opět slijte.

Mohlo by vás zajímat:  Lepidlo, lak či kosmetika vytváří odolné skvrny, s naším postupem ale zmizí beze stopy

Mnoho příznivců také odstraňuje vodní kámen roztokem na bázi octa. Je stejně účinný, ale ne každému bude příjemná jeho výrazná vůně. Nalijte vodu do konvice, ale nenaplňujte ji úplně, nechte v ní místo asi na sklenici octa. Vzniklou směs povařte a postupujte stejně jako s kyselinou citronovou. Někdy bude potřeba postup opakovat, abyste se vodního kamene zbavili úplně. Výhodou ale je, že jsou tyto čističe levné, snadno dostupné a zdravotně nezávadné.

Zdroj: https://www.insider.com/guides/kitchen/how-to-clean-an-electric-kettle
Přidat na Seznam.cz