Skvrny1

Lepidlo, lak či kosmetika vytváří odolné skvrny, s naším postupem ale zmizí beze stopy

Zbytky lepidla, rudá rtěnka, různé nápoje nebo jiné nečistoty nás dokážou pěkně potrápit. Zejména, když se objeví na našich oblíbených šatech. Jejich odstranění je trochu náročnější, není to ale nemožné. Jak si se skvrnami co nejlépe poradit? Například skvrny od lepidla lze vyčistit acetonem. Záleží ale i na hlavní surovině, ze které je lepidlo vyrobené.

Záleží na druhu lepidla

Pokud je lepidlo celulózové, namočte látku v enzymatickém prášku. Metylalkohol vás zbaví nečistot způsobených epoxidovým nebo neoprenovým lepidlem. Pokud se potřebujete zbavit skvrn od lepicích pásek nebo nalepovacích štítků, namočte oblečení do vody a poté opláchněte metylalkoholem.

Mohlo by vás zajímat:  Jakmile si všimnete ve své koupelně plísně, ihned se jí zbavte pomocí jedné zázračné metody
Zdroj obrázku: Freepik

Látku se skvrnou od napálené žehličky navlhčete vodou a vetřete do oblečení větší množství soli. Přiložte gázový tampon namočený v mýdlové vodě, opláchněte teplou vodou a po zaschnutí vyčistěte benzínem. Pokud na látce stále zůstaly žluté skvrny, otřete je tamponem namočeným v peroxidu vodíku. Pak vetřete směs z jednoho dílu glycerinu a dvou dílů vody. Látku na patnáct minut namočte do roztoku z 50 gramů boraxu a 0,6 litru teplé vody.

Laku vás zbaví metylalkohol

Skvrn od laku se zbavíte tekutým pracím prostředkem nebo metylalkoholem. Pak látku klasicky vyperte. Parfémové skvrny zmizí, když je přetřete chloridem amonným. A co skvrny od piva? Zachrání vás roztok vody a malého množství amoniaku nebo denaturovaného alkoholu s několika kapkami zředěného octa. Tkaninu čistěte při nejnižší možné teplotě.

Mohlo by vás zajímat:  Koření najde skvělé využití i mimo kuchyni. Inspirujte se tradičními i méně obvyklými triky
Zdroj obrázku: Freepik

Pokud se chcete zbavit skvrn od rtěnky, potřete zašpiněné místo tamponkem namočeným v benzinu. Pokud to nepomůže, přidejte metylalkohol a poté látku vyperte v tekutém čisticím prostředku. Látku můžete zachránit, i pokud se na ní objeví skvrny od oleje. Sáhněte po metylalkoholu zkombinovaném s čistým octem. Pro dosažení co nejlepších výsledků můžete použít rozpouštědlo.

Zdroj: https://www.cleaninginstitute.org/cleaning-tips/clothes/stain-removal-guide
Přidat na Seznam.cz