Mlsní šneci si rádi pochutnají na zelenině v záhonech. Úrodu ochrání zbytky z kuchyně

Mlsní šneci si rádi pochutnají na zelenině v záhonech. Úrodu ochrání zbytky z kuchyně

Šneci vstupují do našich zahrad a dokážou se skrýt v různých koutech. Nejraději obývají vlhká a stinná zákoutí. Ničí naše plodiny, ale také okrasné květiny. Vaječné skořápky vám však mohou pomoci v boji proti těmto nepřátelům a jako plus ještě vyživí vaše rostliny.

Pro někoho odpad, pro jiného pomoc

Vejce jsou produktem běžně používaným v kuchyních. Bohužel jejich skořápky často končí v odpadcích. Je to však velká chyba, protože mají všestranné využití, které překvapí mnohé zahrádkáře. Vaječné skořápky jsou pokladnicí vápníku, takže jsou ideální pro neutralizaci půdy s příliš kyselou reakcí. Díky nim vytvoříme příznivější podmínky pro rozvoj zahradních rostlin, neboť jen málo druhů roste v kyselé půdě. Pokud plánujeme pěstovat cuketu, okurky, rajčata, fazole nebo zelí, stojí za to smíchat vaječné skořápky se substrátem.

Mohlo by vás zajímat:  Kouzelná moc šalvěje bílé vyčistí vzduch a zajistí lepší náladu i spánek

Díky chytrému použití vaječných skořápek na šneky získáme ochranný přípravek zdarma. Protože vejce stejně používáme pro kulinářské účely, byla by škoda promarnit potenciál cenných zbytků. Díky nim do našich zahrad nezavedeme další chemii. Další výhodou je, že vaječné skořápky účinně odstrašují vetřelce, ale kromě trochu stresu jim nijak neublíží. Proto patříte-li k zahrádkářům, kteří nechtějí sáhnout po radikálních prostředcích, toto řešení je pro vás skvělou volbou.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak skořápky aplikovat

V případě vaječných skořápek a ochraně naší zahrady před hlemýždi nejde o jejich složení, ale o fyzikální vlastnosti. Ukazuje se totiž, že šneci netolerují kontakt ani s nejmenší nepravidelností v substrátu. Ostré hrany zlomených skořápek jsou proto pro tyto škůdce noční můrou. Bariéru před hlemýždi vytvoříte velmi jednoduše. Po uvaření uchovejte skořápky z vajíček a nechte je vyschnout. Můžete použít také skořápky z nevařených vajíček.

Mohlo by vás zajímat:  Kostky ledu jsou úžasné nejen do nápojů, skvělou službu prokážou i jinde

Vložte je do plastového nebo papírového sáčku a rozdrťte na malé kousky. Skořápky pak rozsypte hustě kolem rostlin, které jsou obzvláště citlivé na útoky šneků. Ochrana bude obzvláště užitečná u salátů a zelí. Vrstvu pravidelně doplňujte alespoň jednou týdně, protože se časem rozpustí a proniknou do substrátu. Při nepravidelném doplňování šneci rychle využijí šanci a vrátí se ke své destruktivní činnosti.

Zdroj: https://www.slughelp.com/do-crushed-eggshells-really-work-against-snails-slugs/
Přidat na Seznam.cz