Sezona aronie je za dveřmi. Zdravé plody jsou jako stvořené pro výrobu léčivé tinktury

Domácí výrobky jsou vždy ty nejlepší, ať se jedná o různé spreje, masti, nebo tinktury. Právě ty jsou velmi jednoduché na přípravu. Zkuste tak výrobek z aronie, kterým podpoříte nejen krevní tlak, ale také má další vlastnosti, které pomohou vašemu tělu. Jak si tinkturu připravit a pro koho je vhodná? Přečtěte si něco o aronii a jejím prospěchu pro lidské tělo.

Velmi snadno se připravuje a vychutnáte si ji celý rok

Aronie je rostlina, která má intenzivní vůni, ale také chuť. Je hlavně zdravá, což oceníme všichni. Díky obsahu vitaminů budete mít posílenou imunitu a nejdůležitější orgány v těle. Je to keř, který pochází se Severní Ameriky. Najdete ho dnes ale po celém světě. Aronii si můžete vychutnat čerstvou nebo sušenou, ale také naloženou. Právě tinktura může pomoci v mnoha ohledech. Je bohatým zdrojem vápníku a železa, ale také vitaminů C, E nebo A.

Aronie působí na celý organismus, ale zvláštní vlastnosti oceníte především v případě žaludečních potíží, protože upravuje trávení. Také si ji můžete dát v případě, že máte hypertenzi. Upravuje hladinu krevního tlaku, který nebude kolísat. Při tepelné úpravě navíc neztrácí žádnou ze svých vlastností, a pokud si vyrobíte tinkturu, získáte tím prostředek, který je trvanlivý a živiny se díky alkoholu budu lépe vstřebávat.

Mohlo by vás zajímat:  Ocet zbaví zahradu plevele, škůdců a vyčistí zrezlé nářadí
Zdroj obrázku: Freepik

Recept je snadný, stačí si nasbírat plody

Kdy je nejvhodnější doba na sběr aronie? Nejlépe to udělejte na přelomu srpna a září. Je to doba, kdy jsou plody nejchutnější. Na tinkturu ale můžete použít také mražené ovoce. A recept není časově náročný, zvládne ho opravdu každý. Budete potřebovat:

  • 1 kg zralých plodů aronie,
  • 2 litry vody,
  • 1 kg cukru,
  • 1 litr lihu.

Plody povaříte asi 30 minut a poté necháte vychladnout. Sceďte, přidejte všechen cukr a zase dejte vařit. Nakonec po vychladnutí přidejte lihovinu, promíchejte a nalijte do čistých lahví. Tinkturu pak můžete používat po několika měsících. Kromě aronie ale můžete přidat také skořici, jestli máte rádi koření.

Zdroj: https://treehouse.co/us/blog/aronia-berry-3-simple-recipes-for-traditional-chokeberry-liqueur.html
Přidat na Seznam.cz