Sezona aronie je za dveřmi. Zdravé plody jsou jako stvořené pro výrobu léčivé tinktury

Sezona aronie je za dveřmi. Zdravé plody jsou jako stvořené pro výrobu léčivé tinktury

Domácí výrobky jsou vždy ty nejlepší, ať se jedná o různé spreje, masti, nebo tinktury. Právě ty jsou velmi jednoduché na přípravu. Zkuste tak výrobek z aronie, kterým podpoříte nejen krevní tlak, ale také má další vlastnosti, které pomohou vašemu tělu. Jak si tinkturu připravit a pro koho je vhodná? Přečtěte si něco o aronii a jejím prospěchu pro lidské tělo.

Velmi snadno se připravuje a vychutnáte si ji celý rok

Aronie je rostlina, která má intenzivní vůni, ale také chuť. Je hlavně zdravá, což oceníme všichni. Díky obsahu vitaminů budete mít posílenou imunitu a nejdůležitější orgány v těle. Je to keř, který pochází se Severní Ameriky. Najdete ho dnes ale po celém světě. Aronii si můžete vychutnat čerstvou nebo sušenou, ale také naloženou. Právě tinktura může pomoci v mnoha ohledech. Je bohatým zdrojem vápníku a železa, ale také vitaminů C, E nebo A.

Mohlo by vás zajímat:  Lalokonosec je pro zahradní rostliny velká výzva. Malého škůdce pomůže zlikvidovat vratič

Aronie působí na celý organismus, ale zvláštní vlastnosti oceníte především v případě žaludečních potíží, protože upravuje trávení. Také si ji můžete dát v případě, že máte hypertenzi. Upravuje hladinu krevního tlaku, který nebude kolísat. Při tepelné úpravě navíc neztrácí žádnou ze svých vlastností, a pokud si vyrobíte tinkturu, získáte tím prostředek, který je trvanlivý a živiny se díky alkoholu budu lépe vstřebávat.

Zdroj obrázku: Freepik

Recept je snadný, stačí si nasbírat plody

Kdy je nejvhodnější doba na sběr aronie? Nejlépe to udělejte na přelomu srpna a září. Je to doba, kdy jsou plody nejchutnější. Na tinkturu ale můžete použít také mražené ovoce. A recept není časově náročný, zvládne ho opravdu každý. Budete potřebovat:

  • 1 kg zralých plodů aronie,
  • 2 litry vody,
  • 1 kg cukru,
  • 1 litr lihu.
Mohlo by vás zajímat:  Odstátá voda přes noc není k pití vhodná

Plody povaříte asi 30 minut a poté necháte vychladnout. Sceďte, přidejte všechen cukr a zase dejte vařit. Nakonec po vychladnutí přidejte lihovinu, promíchejte a nalijte do čistých lahví. Tinkturu pak můžete používat po několika měsících. Kromě aronie ale můžete přidat také skořici, jestli máte rádi koření.

Zdroj: https://treehouse.co/us/blog/aronia-berry-3-simple-recipes-for-traditional-chokeberry-liqueur.html
Přidat na Seznam.cz